Przejdź do głównej zawartości

wydawnictwo superpress

Z racji tego, że teraz czytam książki Agathy Christie to aby Wam się nie mieszały powinienem między nimi dawać jakieś inne teksty. Dziś chciałbym przypomnieć Wam wydawnictwo które jako jedne z pierwszych, jeśli nawet nie pierwsze wydawało krótkie książeczki w kawałami. Niestety z racji jakości tekstu oraz formy ich drukowania. Mianowicie były to strony A3 zadrukowane z obu stron i poskładane w formie małych książeczek o wielkości tych notesików (połowa A5), przynajmniej na początku, później pojawiło się kilka trochę większych formatowo gazetek.

Redaktorem naczelnym i głównym rysownikiem był Szczepan Sadurski, obecnie satyryk możecie znaleźć jego dzieła na stronie http://sadurski.pl/. O ile dobrze pamiętam na samym początku wydawnictwo drukowało co miesiąc gazetkę "Dobry Humor", następnie pojawiły się "Super Dowcipy" a jeszcze później "103 Najlepsze Dowcipy", która to gazetka przez długi czas jako jedyna była łączona zszywaczami oraz miała okładkę z błyszczącego papieru (kredowego). Później jeszcze firma rozrosła się o kolejne gazetki o tytułach "Dowcip Miesiąca", przez długi czas najskromniejsza objętościowo oraz "Dobry Humor Rysunki". Wsystkie one były pełne śmiechu mniej więcej jednego poziomu. I to trwało do czasu aż pojawił się numer "Kościotrup", który był pierwszą ich gazetką satyryczną. Kościotrupa wyróżniała jeszcze wielkość gdyż jego format był mniej więcj jak wszystkie dorosłe gazety, ta gazetka nie wytrzymała zbyt długo, jednak na jej miejsce weszła inna również satyryczna. Gdzieś tam również "Dobry Humor: cichaczem zmienił nazwę na "Twój Dobry Humor". Z czasem też, gdy inni twórcy szli w ślad za wydawnictwem ci zwiększali objętość swoich książeczek oraz przez długi czas utrzymywali cenę na wysokości poniżej złotówki. Podczas gdy konkurencja ceniła się na 2 lub prawie 5 zł. Dodatkowo wydawnictwo przyciągało również obrazkami autorstwa pana Szczepana oraz jego autorską serią minikomiksów o przygodach "punka Franka", krótkich i śmiesznych trzyobrazkowych historyjek. Kiedy internet zaczął być ogólnie dostępny a wydawnictwo stworzyło własny serwis oprócz comiesięcznych książeczek fani mogli na stronie przeczytać nie tylko dowcipy, satyrę czy oglądać obrazki, lecz również felietony, anegdoty a także informacje z kraju i ze świata podane w przystępnej dla młodszych  czytelników. Dodatkowo na stronie pojawiły się proste gry flasch do
pobrania na własny komputer i zagrania bohaterami którzy pojawiali się na łamach książeczek.
Trochę żałuję, że seria nie jest już wydawana ale chyba tak musiało być ponieważ i tak w ostatnich latach było widać leciutki brak pomysłu na dalse istnienie firmy i lepiej było biorąc przykład z pioenki zespołu Perfect "Niepokonani" a konkretniej z tego fragmentu
"Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
Niepokonanym
Wśród tandety lśniąc jak diament"


Według wikipedii superpress istniał od 1993 do 2010.

A wy znacie to wydawnictwo lub któreś z ich gazetek?
A może znacie jakieś inne w takim stopniu?
Czekam na komentarze i jak zawsze gratuluję, że doczytaliście moje marne teksty do końca.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…