Przejdź do głównej zawartości

Andy Weir - Marsjanin

Książka która miała swój szum medialny. A ja który w większości przypadków ignoruje takie książki, z różnych powodów. Kierowany ciekawością oraz wyciszeniem wokół niej, postanowiłem sprawdzić jak się sprawy mają.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:


----------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

Mark Watney kilka dni temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie.

Teraz jest pewien, że będzie pierwszym, który tam umrze!

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

źródło opisu: http://www.empik.com/marsjanin-weir-andy,p1100113577,ksiazka-p

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Chciałbym być wobec książki krytyczny. Chciałbym powiedzieć, że cały ten szum miał na celu reklamowanie filmu na jej podstawie. Naprawdę, ale to obraziłoby książkę. No może raczej skrzywdziło. Ponieważ jest ona świetna. Styl autora jest tak ciekawy, że nawet gdy pisze o jakichś naukowych elementach (nie wiem czy zawarte tam informacje to fikcja więc pomińmy to), czy to co główny bohater ma w głowie, czyta się z jednakowym zainteresowaniem. Ale po kolei astronauta Mark, podczas ewakuacji z kolonii zostaje ranny (jak i gdzie dokładnie dowiecie się z książki), i rozdzielony z resztą drużyny. Ci, myśląc, że jest on martwy w podłych nastrojach (w końcu to ich kolega), odlatują bez niego. Mark tym czasem budzi się sam w zniszczonej kolonii i musi sobie jakoś radzić. Trochę się bałem, że główny bohater okaże się jakimś naukowcem ale na szczęście nie. Jest mądry, to trzeba mu przyznać, ale jednocześnie potrafi wykazywać też inne emocje, jak wściekłość, współczucie czy inne tego typu. Dodatkowo ma on bardzo oryginalne poczucie humoru oraz co ważne jest ono pokazane w odpowiednich momentach i w rozsądnej ilości. W pewnym momencie nasynęły mi się skojarzenia typu "Robinson Crusoe na Marsie", czy "Marsjański Macgyver". Jeśli lubicie książki przygodowe gdzie w 95% jest tylko jeden bohater a inni pojawiają się tylko sporadycznie w tle lub na maksymalnie trzecim planie. W takim razie nie zawiedzie Was ta książeczka.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodatek w wersji audio:
dostępny po godzinie 20.00


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…