Pokazywanie postów oznaczonych etykietą we need ya. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą we need ya. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 14 września 2023

Paulina Hendel - Cmentarz Osobliwości

Tak na szybko, książka bardzo mi się podobała i na pewno przeczytałbym ją szybciej jednak mój czas we wrześniu jest jak na razie dużo bardziej deficytowy niż we wcześniejszych miesiącach. Tak w wielkim skrócie to polecam tę powieść.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: We Need Ya
Premiera: 6 września 2023


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Co więcej, sprowadza na siebie dodatkowe kłopoty, kiedy postanawia okraść swojego szefa. Uciekając przed konsekwencjami swych czynów, spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek, w którym widzi rozwiązanie wszystkich swoich problemów.

Gdy Max dociera na teren posiadłości, okazuje się, że stał się właścicielem nie tylko ogromnego domu, w którym zamieszkuje służba, ale również innego tajemniczego przybytku — cmentarza osobliwości. Szybko odkrywa, że to nie jedyny element spadku, który został przed nim ukryty. Cmentarz zamieszkują potworne dusze, a zadaniem Maxa jest dopilnowanie, aby bramy cmentarza pozostały zamknięte dla jednej i drugiej strony świata. Gdy na teren cmentarza włamują się ciekawscy studenci, a jeden z nich ginie, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje.

Kto został pogrzebany na cmentarzu i dlaczego? Czym są tajemnicze pakty, których treści nikt nie potrafi odnaleźć? Dlaczego dusze od dwustu lat tkwią na cmentarzu i nie mogą odejść w zaświaty?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Najnowsza książka Pauliny Hendel jest kolejną świetną pozycją tej autorki. Ta powieść jest skierowana do lekko starszej grupy odbiorczej niż jej poprzednie powieści i nie jest to żaden spoiler ponieważ możemy to wywnioskować już na samym początku książki gdy poznajemy głównego bohatera. Nie będę tu powtarzał tego co jest w opisie wydawców aby sztucznie powiększać tę opinię tak jak to robią niektórzy blogerzy albo pisać po trzy razy to samo dlatego tylko stwierdzę iż mimo początkowego sceptycyzmu do samego Maxa to po jakimś czasie polubiłem go. Reszta postaci występujących w tej części też jest interesująca a postać którą polubiłem najbardziej to. Nie, nie mogę o niej napisać. Jednak jeśli już trochę znacie mój gust literacki to po lekturze na pewno odgadniecie o kogo chodzi.
Niestety mimo tych 480 stron książka wydaje się za szybko skończyć. Niby główny wątek rozwiązany i dostajemy wiele odpowiedzi na nasze pytania ale czytelnik chciałby aby zamiast napisu "koniec", był "koniec tomu pierwszego", czy coś w tym guście. Cóż, mimo tego, że książka wydaje się jednotomowa to zawsze człowiekowi pozostaje nadzieja iż kiedyś w tajemniczej przyszłości pojawią się inne książki w uniwersum wykreowanym w Cmentarzu Osobliwości. Naprawdę z wielką chęcią poznałbym ten świat bliżej. 
Paulina Hendel to jedna z moich ulubionych pisarek i mogę spokojnie napisać iż uwielbiam jej pióro oraz styl w jakim maluje przed nami świat. I dlatego nie zdziwię Was jeśli napiszę iż z czystym sumieniem polecam wam tę książkę jak i inne które napisała.


Profil książki w serii Lubimy Czytać:

poniedziałek, 18 października 2021

Paulina Hendel - Wisielcza Góra

Powieść która była eksperymentem autorki mającym na celu umieszczenie całej historii w jednym tomie. I cóż, tak w krótkich słowach, eksperyment się powiódł, przynajmniej jeśli chodzi o mnie. A te ponad czterysta stron jest świetną pozycją na jesienne wieczory.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: We Need YA
Premiera: 13 październik 2021

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Oto nasz dar! Oto nasza ofiara!

Przepraszam za wszystko – szepcze Anka, gdy czuje pętlę na szyi i patrzy w oczy brata po raz ostatni. Nigdy nie przypuszczała, że przyjazd do Grobowic sprawi, że odkryje nowy świat, obudzi duchy i stanie twarzą w twarz z prawdziwymi potworami. Antek myśli tylko o Nastce, która uciekła do mrocznego lasu. Wiej, ratuj się! Czy można jednak uciec przed demonami i przeznaczeniem? Pobyt u ciotek w odciętej od świata wiosce wydawał się idealną odskocznią od rodzinnych dramatów. Tymczasem… zapłonął ogień, martwe ciało wypełzło z ciemności, a walka o stanowisko burmistrza przerodziła się w polowanie. Czy słowiańskie bóstwa istnieją naprawdę? Czy rodzeństwo Sokołów pozna wszystkie tajemnice Wisielczej Góry?
Paulina Hendel zabiera nas do cichego zakątka w samym środku kraju, odcina od internetu i zmusza do niebezpiecznej zabawy z wyobraźnią. Uwierzcie w to, co nierealne i niesamowite! Przeżyjcie przygodę życia!

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Wow, jaka ta książka jest świetna. Mamy tutaj trójkę rodzeństwa które przez pewne zajścia muszą przez sześć miesięcy w pewnym małym miasteczku. Tak naprawdę to nie chcę nic więcej pisać o książce oprócz "Polecam ją wam serdecznie", oraz "idealna powieść na jesienne wieczory". Teoretycznie jest to młodzieżówka z dużą ilością scen akcji, zabawą w detektywów oraz nie tyle elementami wierzeń słowiańskich co jest wręcz słowiańskością przesiąknięta. W praktyce to nie ograniczałbym grupy docelowej tylko do młodzieży, a powiedziałbym "czytajcie i reklamujcie powieść aby była tłumaczona na wiele języków". Aż człowiek żałuje iż Wisielcza Góra jest eksperymentem jednotomówki ponieważ chciałby dowiedzieć się więcej o wsi oraz być nadal z bohaterami.
Fabuła teoretycznie ma trójkę głównych bohaterów, jednak tak naprawdę jest czwarty bohater, małe miasteczko Grobowice, wokół którego toczy się cała akcja i pokazane jak taka małomiasteczkowa społeczność patrzy na "obcych" czy inną świeżą krew oraz kilka(dziesiąt) innych wątków. Tak prawdę mówiąc to mimo że wątków jest bardzo dużo a sama akcja pędzi na łeb na szyję to autorka tak umiejętnie piszę iż czytelnik nie tylko nie czuje przesytu a nawet kibicuje bohaterom. W sumie to dużą zasługę odgrywa tam styl pisania oraz umiejętność malowania w wyobraźni czytelników wszystkich scen jednocześnie nie tworząc rozbudowanych opisów. Idealne lekarstwo na zbliżającą się premierę Demona, czyli piątego tomu z debiutanckiej serii pisarki.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Andrzej Pupin - Piętno Ciemności

Zacząłem tę powieść czytać w piątek 19 czerwca ale panujące upały sprawiły iż musiałem odłożyć ją na dzień kolejny. I mimo, że w sobotę 20 c...