Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Agnieszka Zawadka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Agnieszka Zawadka. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 2 grudnia 2021

Agnieszka Zawadka - Wyklęci

Po powieści "Poskromić Chłód", wziąłem inną książkę tej autorki. Na początku powiem iż jest to pierwszy tom serii a tak w bardzo wielkim skrócie to książka podobała mi się.

------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: Inanna
Seria: Era Cieni
Premiera: 14 lipiec 2021

-------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Czas to niebezpieczna rzecz, zwłaszcza w niepowołanych rękach. A ręce Raven wydają się wyjątkowo problematyczne.
Wyszkolona do eliminowania zabójczych Plag nigdy nie potrafiła okiełznać własnego temperamentu. Jeden nieumyślny zakład wikła ją w niebezpieczną intrygę, a to jeszcze nie koniec złych wiadomości. Wraz z nią w aferę zamieszany jest Władca Cieni, którego zamiary pozostają dla Raven zagadką.
Wśród politycznych gier, paskudnych Plag i zawziętej cesarzowej niejeden straciłby głowę. Na całe szczęście Raven dzierży najpotężniejszą z broni – zesłanego przez gwiazdy pecha oraz własną lekkomyślność.

Brawurowo poprowadzona historia, w której znajdziecie wszystko to, co w młodzieżowej fantastyce najlepsze: wyraziste postacie, wciągające intrygi i dużo mrocznej magii! Raven z bractwa Rai i ścigający ją, tajemniczy Władca Cieni, generał Nathaniel, zmierzą się w pojedynku, w którym z ostrością ich języków mogą równać się jedynie ostrza ich mieczy.
Maria Zdybska, autorka serii Krucze Serce

Debiut Agnieszki Zawadki jest wszystkim tym, czego szukam w fantastyce młodzieżowej. „Wyklęci: Era Cieni” to nie tylko wyraziści bohaterowie, ale także świetnie poprowadzona intryga i świat, który został naprawdę bardzo dobrze wykreowany. Gorąco polecam!
Ewelina Nawara, autorka serii Kings of Sin oraz powieści „Nieosiągalny”

---------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Interesująca książka z intrygującą główną bohaterką oraz co ciekawe nie nachalnym wątkiem romantycznym. W sumie to nawet nie wiem czy powinienem mówić o nim "nienachalny", a zamiast tego użyć słowa delikatnie rozpoczęty i na 90 procent rozwijany gdzieś w tle w kolejnych częściach. W pierwszym planie mamy Raven wyszkoloną na tajemniczą Rai która dodatkowo skrywa w sobie tajemnice. Jest nasz Władca Cieni, główny męski bohater z którym mam pewien problem. Jest on kreowany na pozbawionego wad. Byłoby miło jakby autorka dała kilka rys na jego obrazie. A nie przepraszam jest jedna drobna ryska, jednak dowiadujemy się od niej od osób trzecich i nie mamy dowodów czy jest ona prawdziwa czy tylko w ramach maski czy plotkach oczerniających postać blisko cesarzowej. Sama książka po dość szybkim wprowadzeniu postaci na chwilę skręca w typowy wzór "on podróżuje z nią, na początku się nie lubią a potem się zmienia". Na szczęścia, autorka zdała sobie sprawę z przesytu tego typu wzorów i wprowadziła modyfikacje. Dodatkowo wprowadziła ona kilka mrugnięć do czytelnika które sprawiają iż ten uśmiecha się. Jest tutaj też kilka scen akcji w której ukazuje się oryginalny oręż głównej bohaterki. Sama budowa świata, jest o tyle ciekawa co pełna stworzonych z premedytacją niedopowiedzeń. Chętnie dowiedziałbym się więcej o historii świata ponieważ te nieliczne fragmenty wyłuskiwane między wierszami pozostawiają wiele możliwych alternatyw.
Podsumowując, jest to ciekawa powieść dla osób lubujących się w fantastyce z drobnymi elementami do oszlifowania. 
Profil książki w serwisie lubimy czytać:

niedziela, 28 listopada 2021

Agnieszka Zawadka - Poskromić Chłód

Książka którą wziąłem na czytnik szybko i bez specjalnych oczekiwań. 



----------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: Inanna
Seria: ...
Premiera: 26 listopad 2021



-------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Sienna wie, że nie pasuje do barwnego świata Pałacu Świtu. Ciesząc się przywilejami nieślubnej księżniczki, wiedzie prawdziwie niedworskie życie, spędzając dni na upijaniu się z przyjaciółmi oraz ćwicząc grę na skrzypcach. Czas beztroski dobiega jednak końca. W słonecznej stolicy Pałacu Świtu pojawia się mrok, a wraz z nim niespodziewani i niemile widziani goście. Odwieczny wróg, władca Pałacu Zmierzchu, żąda spełnienia pradawnej obietnicy.
Zagrożenie dla Pałacu Świtu, a nawet całego świata wydaje się realne. Dlatego Sienna wyrusza z siostrą na północ, nie wiedząc, że wprawia w ruch misterny plan ułożony przed wielu laty.
Czy Sienna będzie tylko pionkiem w rozgrywce potęg, czy może sama zasiądzie do gry o najwyższą stawkę?

---------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Cóż, na początku chciałbym uspokoić albo zawieść część osób czytających tę opinię. Powieść podobała mi się, tak, że jeśli przyszliście tu czytać bezpodstawne "mieszanie z błotem", to srodze się zawiedziecie. Nie wiem czy pisarka właśnie od tej powieści zaczęła swą przygodę z tworzeniem dzieł, ale mimo iż nie idealnie mogło być o wiele gorzej. Nie będę tutaj pisał o fabule aby nie psuć Wam przyjemności obcowania z książką, napiszę tylko iż te prawie pięćset stron dość szybko przeczytałem. Widać, że autorka nie czuje się zbyt pewnie w scenach walki i stara się je albo skrócić albo opisać bardzo skrótowo a szkoda ponieważ moim skromnym zdaniem powieść wiele zyskałaby na rozwinięciu tych elementów. Dodatkowo cała książka wydaje się wstępem do najciekawszych elementów które dopiero nadejdą w kolejnych tomach. Nie zrozumcie przez to, że tutaj nic się dzieje. To nieprawda. Dzieje się i to dużo, tak naprawdę mamy tutaj nawet trzy główne wątki. Jest to mało spotykany manewr aby jednocześnie prowadzić tyle ważnych i rozbudowanych wątków. Oczywiście wiadomą jest iż każdy z nich prędzej czy później zbliży ze sobą i zacznie przeplatać. Ale i tak najczęściej spotyka się dwa wątki. 
Bohaterowie. Mamy tu główną postać Siennę która sama nazywa się "bękarcką księżniczką", ale jak ktoś inny spróbuje tak nazwać się obraża. Postać która z jednej strony zadaje mnóstwo pytań pokazujących braki i łatwowierność ale sama przez długi czas nie potrafi zauważyć u innej nacji [aby nie używać słowa mogącego być spoilerem], ludzkich cech. Mógłbym nazwać ją irytującą i trudną w towarzystwie ale myślę, że dałbym radę ją polubić. Oprócz niej mamy jeszcze kilka postaci na drugim planie, parę trzecioplanowych i dużą ilość w tle. 
Akcja. Mimo brak, czy raczej umiejętnego prześlizgiwania się po scenach akcji nie powiem by inne momenty nie były ciekawe. Cieszy mnie brak jakiegokolwiek romansu zwłaszcza takiego który rozgrywa się podczas trasy z miejsca "A" do "B", gdzie na początku dwie postacie się nie lubią a pod koniec nie mogą bez siebie żyć. Jeśli szukacie wątku romantycznego, ta książka nie jest dla was. Nazwałbym tę powieść książką drogi. A czy polecam Wam tę powieść? Z jednej strony tak, a z drugiej nie wiem czy nie byłoby dla Was lepiej sięgnąć po nią gdy już kolejny tom będzie wydany. Poskromić Chłód osobiście traktuję jak wstęp do historii. Dobry, ale tylko wstęp mający przybliżyć nam świat, bohaterów oraz różne punkty widzenia na tę samą historię.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Andrzej Pupin - Piętno Ciemności

Zacząłem tę powieść czytać w piątek 19 czerwca ale panujące upały sprawiły iż musiałem odłożyć ją na dzień kolejny. I mimo, że w sobotę 20 c...