Agnieszka Zawadka - Wyklęci

Po powieści "Poskromić Chłód", wziąłem inną książkę tej autorki. Na początku powiem iż jest to pierwszy tom serii a tak w bardzo wielkim skrócie to książka podobała mi się.

------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: Inanna
Seria: Era Cieni
Premiera: 14 lipiec 2021

-------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Czas to niebezpieczna rzecz, zwłaszcza w niepowołanych rękach. A ręce Raven wydają się wyjątkowo problematyczne.
Wyszkolona do eliminowania zabójczych Plag nigdy nie potrafiła okiełznać własnego temperamentu. Jeden nieumyślny zakład wikła ją w niebezpieczną intrygę, a to jeszcze nie koniec złych wiadomości. Wraz z nią w aferę zamieszany jest Władca Cieni, którego zamiary pozostają dla Raven zagadką.
Wśród politycznych gier, paskudnych Plag i zawziętej cesarzowej niejeden straciłby głowę. Na całe szczęście Raven dzierży najpotężniejszą z broni – zesłanego przez gwiazdy pecha oraz własną lekkomyślność.

Brawurowo poprowadzona historia, w której znajdziecie wszystko to, co w młodzieżowej fantastyce najlepsze: wyraziste postacie, wciągające intrygi i dużo mrocznej magii! Raven z bractwa Rai i ścigający ją, tajemniczy Władca Cieni, generał Nathaniel, zmierzą się w pojedynku, w którym z ostrością ich języków mogą równać się jedynie ostrza ich mieczy.
Maria Zdybska, autorka serii Krucze Serce

Debiut Agnieszki Zawadki jest wszystkim tym, czego szukam w fantastyce młodzieżowej. „Wyklęci: Era Cieni” to nie tylko wyraziści bohaterowie, ale także świetnie poprowadzona intryga i świat, który został naprawdę bardzo dobrze wykreowany. Gorąco polecam!
Ewelina Nawara, autorka serii Kings of Sin oraz powieści „Nieosiągalny”

---------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Interesująca książka z intrygującą główną bohaterką oraz co ciekawe nie nachalnym wątkiem romantycznym. W sumie to nawet nie wiem czy powinienem mówić o nim "nienachalny", a zamiast tego użyć słowa delikatnie rozpoczęty i na 90 procent rozwijany gdzieś w tle w kolejnych częściach. W pierwszym planie mamy Raven wyszkoloną na tajemniczą Rai która dodatkowo skrywa w sobie tajemnice. Jest nasz Władca Cieni, główny męski bohater z którym mam pewien problem. Jest on kreowany na pozbawionego wad. Byłoby miło jakby autorka dała kilka rys na jego obrazie. A nie przepraszam jest jedna drobna ryska, jednak dowiadujemy się od niej od osób trzecich i nie mamy dowodów czy jest ona prawdziwa czy tylko w ramach maski czy plotkach oczerniających postać blisko cesarzowej. Sama książka po dość szybkim wprowadzeniu postaci na chwilę skręca w typowy wzór "on podróżuje z nią, na początku się nie lubią a potem się zmienia". Na szczęścia, autorka zdała sobie sprawę z przesytu tego typu wzorów i wprowadziła modyfikacje. Dodatkowo wprowadziła ona kilka mrugnięć do czytelnika które sprawiają iż ten uśmiecha się. Jest tutaj też kilka scen akcji w której ukazuje się oryginalny oręż głównej bohaterki. Sama budowa świata, jest o tyle ciekawa co pełna stworzonych z premedytacją niedopowiedzeń. Chętnie dowiedziałbym się więcej o historii świata ponieważ te nieliczne fragmenty wyłuskiwane między wierszami pozostawiają wiele możliwych alternatyw.
Podsumowując, jest to ciekawa powieść dla osób lubujących się w fantastyce z drobnymi elementami do oszlifowania. 
Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze