Przejdź do głównej zawartości

James S.A. Corey - Przebudzenie Lewiatana

I kolejna książka z lipca. Tym razem sci-fi i pewnie część z Was stwierdzi iż to nie ich gatunek ale nawet jeśli nie będziecie nią zainteresowani to kto wie może ta opinia skusi was do bliższego poznania tej kategorii literackiej.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:

Wydawnictwo: MAG
Cykl: Ekspansja
Premiera: 27 kwietnia 2018

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

WITAJ W PRZYSZŁOŚCI
Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.
Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.
Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.
Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.

źródło opisu: www.mag.com.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Przebudzenie Lewiatana, pierwszy tom cyklu, na szczęście w odróżnieniu od serii, cykle główne wątki otwierają i zamykają w tej samej części. W "Przebudzeniu Lewiatana", akcja jest prowadzona w sposób dwutorowy i chociaż czytelnik wie iż w pewnym momencie oba tory się połączą to z okoliczności takiego poznania nie są tak łatwe do przewidzenia. Z jednej strony mamy Holdena który służąc na wielkim lodołamaczu który z całą ładownią ładunku leciał do swego zleceniodawcy odbiera sygnał SOS. Powiecie "typowe", prawda. A gdybym dodał iż doprowadziło to do czegoś co odbije się na całej galaktyce. Z drugiej strony, mamy detektywa zatrudnionego w ochronie na stacji kosmicznej. Nie jest to prosta praca, ale wymagająca ostrożnego lawirowania pomiędzy grupami pełniącymi tam władzę.
Książka jest bardzo dobrym przykładem na szybką akcję połączoną z elementami śledztwa, mimo że jest ono proste to podane w interesujący sposób. Podoba mi się styl autora oraz to iż jest on oszczęsny w szczegółach opisywania statków, stacji czy tego typu rzeczy. Dzięki temu iż nie narzuca on własnej koncepcji, czytelnik szybciej wnika w przedstawiony świat i tworzy spójne obrazy poszczególnych elementów. Niestety pozycja ta nie jest idealna. Największą rysą na niej jest złożoność bohaterów, a właściwie to iż postacie z drugiego planu wydają się bardziej złożone niż te na pierwszym. Tak naprawdę to w kilku scenach to bohaterowie z trzeciego planu okazywali więcej osobowości niż główne postacie. Nie czytałem innych książek z cyklu i możliwe, że specjalnie zostało to tak zrobione by w każdej części pokazać inną cechę. Jednak piszę opinię tylko do tej książki a nie cyklu jako całości. Jeśli kolejne tomy pojawią mi się kiedyś w rękach to pewnie z chęcią je przeczytam ale bez jakiegoś specjalnego szukania ich.
Polecam tę serię każdemu fanowi sci-fi oraz książek o dobrze napisanej szybkiej akcji. I oczywiście jak zawsze zostawiam sekcję komentarzy do waszej dyspozycji.

profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…