Przejdź do głównej zawartości

Larry Niven - Pierścień

Wiecie dopiero po przeczytaniu całej książki zauważyłem, że jest to pierwszy tom serii. Moją pierwszą myślą po poznaniu tej wiadomości było "To dlatego nie było epilogu". I troszeczkę zmieniło to moje podejście do książki. Wiecie teraz jako na początek serii patrzę na nią inaczej.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

 Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Seria: Pierścień
Premiera: maj-czerwiec 2019

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Pełna przygód międzyrasowa kosmiczna ekspedycja do najbardziej niezwykłego miejsca w znanym Wszechświecie…
W przestrzeni kosmicznej powstaje nowe miejsce, świat ogromnych rozmiarów, który obejmuje swoim zasięgiem wiele milionów mil i jest odporniejszy od wszelkich powstałych przed nim planet. Istnieje na nim grawitacja, a dzięki wysokim barierom i bliskości słońca można tam utworzyć nadającą się do zamieszkania nową planetę o powierzchni przekraczającej wielkość powierzchni Ziemi trzy miliony razy!
Laleczniki Piersona, obcy, którzy ów obiekt odkryli, nie pałają chęcią spotkania się z budowniczymi tak ogromnej konstrukcji, zebrali więc do jej zbadania niezwykły zespół, składający się z dwojga ludzi, szalonego lalecznika oraz kzina, olbrzymiego obcego podobnego do tygrysa. Lądowanie awaryjne na powierzchni obiektu zmusza załogę do pełnej trudów i niebezpieczeństw wędrówki po Pierścieniu, w trakcie której napotkają wiele przedziwnych zjawisk i niesamowitych obcych istot…
Klasyka literatury science fiction
Powieść uhonorowana nagrodami Hugo i Nebula

źródło opisu: [prowizorka] esencja.pl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Jest to mój pierwszy kontakt z autorem i muszę przyznać iż mimo iż książka mnie nie rozczarowała to jednocześnie nie zachwyciła. Gdyby nie to, że jest to otwierająca część serii a co za tym idzie można pewne rzeczy wybaczyć to byłby to zwykły i nie wyróżniający się średniak. Ale przyjrzyjmy się jej bliżej. Bohaterowie, teoretycznie czwórka głównych postaci, które przez praktycznie połowę książki wydają się płaskie i nudne. Jak uda wam się przez to przetrwać to zyskają nieco głębi, albo jest to tylko kwestia przyzwyczajenia. W sumie cała cała książka przez mniej więcej połowę jest nudna i dopiero w drugiej części zyskuje. Tak naprawdę to pomimo wielu dobrych rzeczy które powinna mieć książka sci-fi, jak wiele ras czy tajemniczy artefakt [nie będzie to spoiler ponieważ widzicie go nawet na okładce], i stworzenia ich oryginalnie to ani jeden motyw nie wybija się powyżej średniej. Dlatego jeśli chcecie solidną książkę z tego gatunku i nie macie żadnych oczekiwań możecie spróbować ją przeczytać. Ja raczej po tej lekturze nie skuszę się na kolejne tomy. Nie abym się rozczarował jakoś bardzo, ale jakoś nie "przemawia" do mnie akurat ta pozycja.


A wy? Dacie szansę książce lub serii? 
Jak zawsze sekcja komentarzy pozostaje do waszej dyspozycji.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

 1. Gdyby to była tylko jedna książka, to z chęcią bym się sama przekonała, co z nią jest ;) ale na kolejną serię nie mam teraz ochoty :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby to była jedna książka to narzekałbym na zbyt mało miejsca poświęconego poszczególnym rasom. A tak można mieć nadzieję na dowiedzenie się czegoś więcej w następnych tomach. Jednak ja nie skusze się na kolejne ;)
   Pozdrawiam

   Usuń

Publikowanie komentarza

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…