Przejdź do głównej zawartości

Paweł Fleszar - Powódź

Wiecie raz na jakiś czas człowiek musi odpocząć od fantastyki. Uwielbiam ten gatunek ale przecież nie można cały czas siedzieć tylko w tej jednej dziedzinie. Nawet tak wielkiej jak ta. Książka którą przeczytałem jest powiedzmy, że sensacyjna.

--------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Premiera: 24 październik 2019

-----------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Pewnej nocy czterdziestoletni Jakub wyskakuje z dziewiątego piętra wieżowca w Krakowie. Zostawia list pożegnalny ze zdjęciem pięknej dziewczyny. Być może jest to Zuza, o której Kuba napisał: „Zły człowiek zabrał Zuzę i odtąd moje życie straciło sens”.
Co tak naprawdę skłoniło mężczyznę do samobójstwa? Kim jest Zuza i co się z nią stało? Jaki związek z tym wszystkim mają budzące grozę filmy znalezione w smartfonie Jakuba? Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć Kris, przyjaciel Kuby z dzieciństwa. Kris jest zawodowym żołnierzem, ale daleko mu do typowego bohatera, który samotnie stawia czoło złemu światu – kiepsko strzela, ma nadciśnienie i początki nadwagi. Tymczasem prywatne śledztwo, w którym pomaga mu dwójka nastolatków, prowadzi go do zaskakujących odkryć…
W tym obfitującym w humor kryminale autor podrzuca czytelnikowi różne tropy, sprowadzając go często na manowce. Tytułowa powódź nieubłaganie zbliża się do miasta…

------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Książka ma miejsce w Krakowie który broni się przed tytułową powodzią. Ale on jest tylko tłem akcji której siłą napędową jest to iż naszemu głównemu bohaterowi coś nie pasuje w samobójstwie jego kolegi z dzieciństwa. Kris, da się lubić chociaż jest jedna rzecz gdzie miałem "ej, koleś co ty wyprawiasz". Trochę żałuje, że książka jest tak krótka. Te lekko ponad dwieście stron napisane jest lekkim i poprawnym. Jednak przydałoby się aby autor rozwinął trochę opisy ponieważ jak na gatunek powieści są one zbyt mało rozbudowane. Nie twierdzę, że mają być jak w Nad Niemnem [notabene tamtejsze opisy zawierają bardzo dużo powtórzeń słów za które poloniści obniżają stopnie w wypracowaniach], lecz czegoś w nich brakuje. Nie są złe ale zbyt niewielkie. Wróćmy do bohaterów. Mamy tutaj Krisa na pierwszym planie wraz z jego śledztwem, drugi plan jest pusty i dopiero na trzecim pojawiają się postacie dwójki nastolatków pomagających mu. W sumie to jak nawiązali współpracę samo w sobie jest ciekawe więc pozwólcie iż nie zdradzę tego. Wszystkie inne postacie to role epizodyczne. Sama akcja wydaje się zbyt łatwo iść do celu, przydałoby się kilka ślepych uliczek czy momentów w których któraś z postaci mówi coś w stylu "to wszystko nie ma sensu, odpuszczam", gdzie po dogłębnej analizie poszczególnych elementów znajdują coś co im umykało. Dlatego to prywatne śledztwo Krisa mające na celu znalezienie odpowiedzi na jego pytania bardziej niż kryminału pasuje do akcji lub sensacji. Jednakże te dwa dni które spędziłem z książką są przyjemne 
Podsumowując, książka jest solidna choć przydałoby się by autor rozwinął kilka elementów.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…