Katarzyna Berenika Miszczuk - Druga Szansa [PRZEDPREMIEROWA]

Książka ta nie jest z mojego ulubionego gatunku ale raz na jakiś czas przydaje się mała odmiana. Jeśli chodzi o thrillery czy horrory to bardzo rzadko sięgam po tego typu powieści. Nie dlatego że ciężko mnie przestraszyć a raczej dlatego, że jakoś nigdy nie pociągały mnie takie książki. Jednak gdy przeczytałem opis wydawcy tej powieści pomyślałem sobie "hm, ciekawe, chciałbym przeczytać tę książkę". Dopiero w trakcie czytanie dowiedziałem się iż jest to nowe wydanie książki z 2013 ale ja dopiero teraz ją poznaje.

----------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 29 - września 2021

-------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Książka, która zainspirowała twórców serialu Netflix „Otwórz oczy”! Niesamowicie wciągająca, tajemnicza i na długo zapadająca w pamięć.
Czy największe koszmary rodzą się rzeczywiście w naszych umysłach? A może najgorsze czai się tuż za plecami?
Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia w lustrze, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna dawać pacjentom nadzieję… Co jednak myśleć o kobiecie, która wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dokoła? Dzieje się tu coś dziwnego i trudnego do wyjaśnienia. Julia jest coraz bardziej zagubiona i przerażona, a leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Co zrobi w sytuacji, w której z każdym dniem traci zaufanie nawet do samej siebie? Wciągające i klimatyczne połączenie thrillera psychologicznego, horroru i powieści detektywistycznej.
Rewelacyjna, pełna grozy i świetnie skrojonych postaci, kilkukrotnie wznawiana powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk wciągnie każdego, kto ma ochotę na lekturę z dreszczykiem i… nie tylko.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Szczerze, to nie spodziewałem się iż ta powieść przypadnie mi tak bardzo do gustu. Mimo iż pojedyncze elementy zawarte w książce są przewidywalne i widziane wiele razy chociażby w filmach. Jak na przykład główna bohaterka która budzi się z dziurą w pamięci. To całość trzyma swój poziom i czyta się ją z nieustającą przyjemnością. Może trochę na początku irytować łatwowierność głównej bohaterki no ale kto z nas nie wierzyłby lekarzom którzy mówią, że cierpimy na amnezje i dzięki lekom oraz terapii uda się ją wyleczyć. Jednak aby nie spoilerować z czasem odczuwamy coraz większe skołowanie i nie wiemy już co jest prawdą a co nie. Ale jest to celowy zabieg i tę celowość doskonale widać. Niestety jest tutaj pewien niewielki wątek który moim zdaniem jest niepotrzebny. Może i został on umieszczony w tle ale jakoś lepiej czytałoby się powieść bez niego. Gatunek thrillerów oraz wątek romantyczny, nawet tak delikatny jakoś mi nie pasują. Ale powtarzam iż jest to tylko takie moje "szukanie dziury w całym", i w żadnym wypadku nie psuje ono przyjemności obcowania z powieścią.
W tym miejscu powinienem napisać coś o budowaniu świata i różnych elementach które autorka umieściła aby bardziej nas przykuć do świata ale obawiam się iż każdy taki wpis mógłby być w jakimś stopniu spoilerem. 
Styl pisania autorki, cóż jest ona doświadczonym twórcom o już ugruntowanej pozycji dlatego fanom jej twórczości nie muszę mówić a ci co poznają pióro dopiero od tej pozycji powinni być zadowoleni. Może i opisy nie malują nam wszystkich krajobrazów ze wszystkimi szczegółami ale są one wystarczające aby zobaczyć każdą z rozgrywanych scen. 
Mi osobiście powieść wystarczyła na dwa dni i gdyby nie to, że czytałem ją w środku tygodnia a zamiast tego w sobotę to na dziewięćdziesiąt procent przeczytałbym całość w jeden dzień. 
Podsumowując jest to kawał solidnej i trzymającej w napięciu literatury gdzie mimo kilku schematów chętnie czyta się kolejne rozdziały.
Profil książki na lubimy czytać:
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu


Komentarze