Tomasz Kołodziejczak - Skaza na Niebie

O rany, jak bardzo ten zestaw miał pod górkę już na samym starcie. A wszystko dlatego, że wcześniej miałem przyjemność poznania Krwi Nowych Bogów, ale nie będę wracał do tamtej powieści, mimo że kusi i bardzo cieszy tamta książka. Ale tak na szybko to ten zestaw opowiadań podobał mi się. Nie zachwycił, ale podobał.

-----------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 27 sierpień 2021

-----------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Dzieci nie wysyła się na wojnę, ale dorosłych, którzy z tych dzieci wyrastają – owszem.
Płk. Robert Gralewski
Ludzkość prowadzi wojny odkąd pierwsi ludzie weszli do jaskiń. I będzie prowadzić je tak długo, jak długo żyć będzie przynajmniej jeden człowiek. A gdy już wymrzemy - nasze miejsce zajmą inne gatunki, przybyłe z niezmierzonych głębi kosmosu. Bo i tam, na krańcach nieznanego jeszcze wszechświata, żyją istoty, które od początku dziejów aż po ich kres, toczyć będą własne bitwy.
Oto książka o najwspanialszych i najpodlejszych dokonaniach ludzkości. Znajdziecie tu zatrważające scenariusze wyzutej z uczuć przyszłości. Poczujecie grozę nadchodzącej zagłady. Ekscytację odkrywaniem przedwiecznych tajemnic pozostawionych w każdym zakątku wszechświata. I nieskończony zachwyt wobec dotykania po raz pierwszy Nieznanego.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Już kiedyś, przy okazji innych zbiorów opowiadań pisałem iż pisanie tekstów na jego temat są najtrudniejsze. Ale mimo to nadal gdy zaciekawią mnie opisy chętnie sięgam po tego typu produkcje. Głównie za sprawą dość szybkiego tempa czytania. Wiadomo, nie zawsze ma się tyle czasu ile by się chciało na czytanie a na takie opowiadania łatwiej "wyrwać kilka minut". No dobra, ale skupmy się na tym zbiorze. Jest tutaj dziewięć powieści autora od dość świeżych po kilka starszych i ciężko wskazać ten najbardziej przypadający do gustu. Po długich rozważaniach wybrałem "Ostatnie Przesłanie", które poznajemy jako pierwsze i które stanowi prawie 20% objętości całej powieści. Nie będę tutaj pisał o czym dokładnie jest każde z opowiadań, zwłaszcza, że niektóre są naprawdę króciuteńkie, a zamiast tego zdradzę tylko, że podobało mi się jego pióro oraz styl pisania. Naprawdę będę musiał poszukać na Legimi innych książek autora. 
Nie no, taki tekst jest zbyt krótki aby go "puszczać w świat", no więc tak ogólnie to opowiadania tam zawarte mają cechę wspólną ukazywania zachowania ludzkości. Są tutaj opowieści ocierające się o sci-fi, jest interesujący motyw magii i to powtarzany w kilku dziełach. Nie chciałbym za bardzo zdradzać. 
Jeśli lubicie czytać fantastykę a cierpicie z powodu niewielkiej ilości czasu to opowiadania wybrane do poniższego zbioru przypadną Wam do gustu.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4973334/skaza-na-niebie
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu
Komentarze