Arkady Saulski - Czerwony Lotos

Książka która od jakiegoś czasu była na czytniku i jakoś nie mogła przebić się na szczyt listy "do przeczytania", aż nie dostałem od wydawnictwa Fabryka Słów informacji o drugim tomie z tego uniwersum. Muszę przyznać, że opis drugiego tomu zaciekawił mnie tak bardzo iż chciałbym poznać zawartość "Pani Ciszy", jednakże wcześniej wypadłoby przeczytać część pierwszą. I jeśli nie chcecie czytać dalszej części to powiem w skrócie, że książka podobała mi się.

---------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 19 luty 2021

--------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

"Mawiano, że starsze Duchy porywają dzieci, by prać im umysły i szkolić na bezwzględnych wojowników. Twierdzono, że ich dusze zastępuje się demonami, po to by byli bezwzględni w boju, że do ich ciał wplata się zaklęcia. Mówiono wreszcie, że ciała Duchów poddawane są nieodwracalnym przemianom, dzięki czemu ich zmysły są wyostrzone poza zdolności zwykłych śmiertelników.W każdej bajce, legendzie czy plotce jest ziarno prawdy."
Kentaro miał w życiu jedno zadanie: chronić swoją Panią. Zawiódł. Dostał drugą szansę i powinien wykorzystać ją mądrze. Chronić swoją nową rodzinę. Stanąć przeciwko dzikim najeźdźcom niszczącym kraj, wszak jeden Duch wart jest więcej niż setka samurajów. Poniechać zemsty na jedynym człowieku zdolnym ocalić Nippon przed barbarzyńską nawałą. Tak, Kentaro powinien postąpić właśnie w ten sposób. Niestety, o czym nie wspominają legendy, Duchy pozostają ludźmi. I potrafią i kochać i nienawidzić. Jak każdy, tylko znacznie mocniej.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Może na samym początku zdradzę wam iż odpocząłem i wyciszyłem się przy tej powieści. Co dziwne zważywszy na ilość akcji jaką jest ona przepełniona. Jednak styl Arkadego Saulskiego jest taki, że mimo bardzo dobrego rysowania obrazów w głowach czytelników, zwłaszcza sceny walk, to zamiast przyspieszonego tempa taką akcją czyta się wszystko ze spokojem. Zapiski Stali są osadzone bardzo mocno w kulturze azjatyckiej, co pewnie zauważyliście po okładce. Widać tu bardzo duże oddanie honorowi lecz jest to oddanie praktyczne a nie ludzie którzy pod pojęciem honoru są zaślepieni i robią wszystko co tylko chcą. Najbardziej podoba mi się budowa postaci w powieści, w żadnej innej książce nie spotkałem się z tak rozbudowanymi postaciami drugiego i trzeciego planu. Ponieważ mimo, że śledzimy dzieje Ducha i jego drogi to pojawia się wiele postaci które mogłyby spokojnie swoim skomplikowaniem być na samej górze. Dodatkowo przeciwnik naszego Ducha jest ukazany w taki sposób iż rozumiemy jego postępowanie oraz wiemy dlaczego zrobił tak a nie inaczej. 
Muszę was jednak ostrzec, na samym początku możecie czuć się lekko przytłoczeni przez wrzucenie w sam środek bitwy, a praktycznie jej końcówki. I nie wiemy kto walczy? Dlaczego? I tak dalej. Na szczęście dość szybko dostajemy odpowiedzi na wszystkie pytania i śledzimy rozwój fabuły. Polecam fanom kultury azjatyckiej oraz walki bronią białą
Mógłbym napisać również o pewnym podobieństwie Ducha do postaci z książki "Powiernik Mieczy", ale Duch jest bardziej poważną książką i całkowicie pozbawionym aspektów humorystycznych. W sumie to nie ma się co dziwić w końcu w świecie Zapisków Stali jesteśmy na terytorium państwa które zostało napadnięte. Jednakże to prównanie to tylko takie szybkie spojrzenie a po głębszym poznaniu widać iż mimo podbnych założeń pisarze podążyli całkiem inną ścieżką. Warto również dodać iż książka NIE POSIADA wątku romantycznego i każdy kto takowego oczekuje pozostanie bez ukończenia swej misji.

Profil książki na lubimy czytać:

Komentarze