Danielle Jawando - A gwiazdy niech płoną [PRZEDREMIEROWA]

Wiecie, że kocham fantastykę. Ta książka nie ma z gatunkiem nic wspólnego ale zaciekawił mnie jej opis. Szczerze to obawiałem się iż cała sprawa samobójstwa zostanie potraktowana po macoszemu ale na szczęście nie. Bardzo dobra powieść.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: YA!
Premiera: 13 październik 2021

----------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Pełna emocji, niezwykle aktualna opowieść o samobójstwie, bullyingu, żałobie i zagrożeniach dorastania w erze mediów społecznościowych.
Świat piętnastoletniego Nathana wali się w gruzy, gdy jego starszy brat popełnia samobójstwo.
Al miał przed sobą wspaniałe perspektywy, był utalentowany i kochał życie.
Dlaczego więc się zabił?
Dręczony tym pytaniem, Nathan postanawia zagłębić się w śledztwo dotyczące ostatnich miesięcy życia brata. Jego drogi krzyżują się wtedy z Megan – szkolną przyjaciółką Ala.
Wspólnie zaczynają odkrywać tajemnice, które doprowadziły do samobójstwa. Czy jednak będą w stanie zmierzyć się mroczną prawdą, do której dotrą?

----------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Powieść opowiedziana ze strony dwojga nastolatków. Nathan brat chłopaka który popełnił samobójstwo a Megan jego przyjaciółka. Sam całe szczęście nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem [i mam nadzieję nie doświadczyć], ale wszystko jest tak dobrze napisane iż czuje się emocje bohaterów. Co ważniejsze nie są one zapisane wprost, a raczej między wierszami. No, oczywiście oprócz ogromnego bólu po stracie. Tak naprawdę to nawet za bardzo nie wiem co napisać o książce ponieważ wszystkie przemyślanie na jej temat ocierają się o spoilery. Postaram się jednak stworzyć jakieś ogólniki. Narracja na jaką zdecydowała się autorka jest pierwszoosobowa i to przy obu postaciach co jest o tyle trudne, że trzeba w takim przypadku obie postacie stworzyć nie ocierając się o stereotypy. Autorce się to udało, a książkę przeczytałem w dwa dni i teraz wezmę którąś ze znanych lekkich powieści. Jednakże, polecam Wam tę książkę. Nieważne czy jesteście nastolatkami czy już dorosłymi. 
Wiem, że część z Was zwraca uwagę na wiek bohaterów. Dlatego też napiszę tutaj iż są oni w klasach przygotowujących do egzaminu gimnazjalnego. Pamiętajcie również iż akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych a tam jest troszkę inny program nauczania niż w Polsce. 
Gdy weźmiecie książkę do ręki postarajcie się aby nic Wam nie przeszkadzało w trakcie czytania ponieważ wciągnie Was bez reszty i będzie Wam bardzo ciężko odłożyć ją aby wykonać jakieś obowiązki.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu


Komentarze