Ilona Andrews - Biały Żar

Wow, jak mi się ta powieść podobała. Lekka, łatwa i przyjemna. Czytałem ją dość długo ale dlatego, że miałem dość mało czasu popołudniami a wcześniej jestem na etacie a nie chciałem zniszczyć okładki biorąc książkę do pracy. Jakbym miał więcej czasu to myślę iż cała książka zajęła mi maksymalnie dwa dni. Polecam.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawca: Fabryka Słów
Premiera: 7 październik 2022


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Uwielbiam wszystko co, pisze Ilona Andrews i to, jak różnorodne są jej światy i bohaterowie. Jedno się nie zmienia – gwałtowna potrzeba, by natychmiast sięgnąć po kolejny tom!

Aneta Jadowska

Nevada Baylor – szefowa agencji detektywistycznej i głowa rodziny Baylorów – przez całe życie ukrywała swój magiczny talent. Jest żywym wykrywaczem kłamstw, co więcej – potrafi dosłownie wyrwać prawdę z ludzkiego umysłu, a to talent, który lepiej ukrywać, jeśli nie chce się zwrócić uwagi agencji rządowych.
Ale kiedy na szali leży życie dziecka i tylko wyduszenie prawdy z porywacza może je ocalić, Nevada podejmuje decyzję, której przyjdzie jej pożałować. Bo czasami nie ma odwrotu.
Huston wciąż nie doszło do ładu po aferze z Adamem Piercem, groźba krwawego przewrotu nie została zażegnana, a nowe zabójstwa zapoczątkują istną lawinę śmiertelnie niebezpiecznych wypadków.
Tylko ekstremalne okoliczności i prawdziwe niebezpieczeństwo mogłoby pchnąć Nevadę do współpracy z Szalonym Roganem – potężnym Magnusem, mistrzem zniszczenia i facetem, który zaczyna znajomość od porwania i łańcuchów w piwnicy.
Czasami znane szaleństwo jest najbezpieczniejszą z opcji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Druga część przygód Nevady i jej rodzinki, której notabene jest w tej części mało. A szkoda, ponieważ ten wątek jest bardzo fajny. Od wydarzeń z poprzedniej części upłynęły dwa miesiące. Nie mam zamiaru pisać o fabule więc nie musicie obawiać się spoilerów. Chociaż troszkę szkoda iż główny wątek oraz wątek romantyczny są na tym planie. Bardzo chętnie dowiedziałbym się więcej o uniwersum. Może w jakimś zestawie opowiadań czy coś w tym stylu. Ale to tylko moje marudzenie, tak samo mógłbym pomarudzić na moim zdaniem niepotrzebne opisy zbliżeń bohaterów. Rozumiem dlaczego one są i pewnie większości będą się podobać, ale mi akurat wydają się do pominięcia. Na szczęście nie ma ich dużo i nie są niezbędne do czerpania przyjemności z książki. 
Postacie. Cóż mogę powiedzieć? Może postacie nie mają jakiejś dużej głębi ale da się ich lubić. Wątpię aby pozostali w pamięci przez dłużej niż rok ale postacie są stworzone poprawnie i nie mam się do czego przyczepić.
Akcja książki. Tutaj, jeśli pominąć wątki romantyczne to mamy do czynienia z prawie czystą książki akcji. Prawie czystą, ponieważ jest tam kilka elementów śledczych ale tylko tyle by zapewnić nabranie oddechu przed kolejnymi akcjami. Osobiście to uważam elementy akcji za najlepszy punkt całej powieści. Cała reszta stanowi tylko tło. Oczywiście samemu musiałem wrzucić do tła inne elementy ponieważ autorzy zrobili tak, że każdy może wybrać które elementy najbardziej go interesują. 
Styl. Jak mówiłem książka jest lekka, łatwa i przyjemna. I to samo mogę powiedzieć o stylu pisania autorów. Naprawdę muszę kiedyś sięgnąć po inne książki małżeństwa. 
Bardzo podobała mi się ta część i na pewno sięgnę po trzeci tom. Czy to będzie ostatni z serii czy jest w Ukrytym Dziedzictwie więcej części, tego nie wiem i proszę nie zdradzajcie mi. Przekonam się z czasem.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu

Komentarze