Marcin Ciszewski - Invictus

Ostatnio zacząłem więcej słuchać książek w wersji audio. To nie znaczy, że porzucam książki, po prostu jak jest zimno to dużo łatwiej włożyć słuchawkę do ucha i odpalić jakąś książkę. Poza tym dzięki takiemu zabiegowi mogę jednocześnie pracować i "czytać", a dzięki takiemu czemuś mogę być z książką w czasie na etacie. Czasem będę Wam pisał o audiobookach czy audioserialach. Jako, że opłacam abonament Audioteki to najczęściej stamtąd będę odnosił się do tamtych produkcji.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: War Book
Premiera: 19 czerwca 2019


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Polacy przegrywają Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Pochód bolszewików trwa dalej. Rewolucja ogarnia całą Europę kontynentalną. W końcu, w grudniu 1922 roku utworzony zostaje Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, obejmujący terytorium od Władywostoku do Lizbony. W Europie tylko Wielka Brytania pozostaje jeszcze krajem demokratycznym. Stany Zjednoczone pogrążają się w kryzysie, wydatki na armię i flotę zostają zredukowane. Pozostałe środki grupa wpływowych polityków i wojskowych wykorzystuje do budowy – w miejsce standardowych okrętów – największego pancernika w dziejach, okrętu wielokrotnie silniejszego od najsilniejszych pancerników sowieckich. Jego dowódcą zostaje wiceadmirał Frank Bratten, człowiek będący zagorzałym przeciwnikiem budowy wielkiego okrętu. Jest rok 1941. Sowieci w błyskawicznej kampanii podbijają Anglię, w obronie której Amerykanie tracą większość floty. Kolejnym obiektem agresji będą słabe, skłócone wewnętrznie i rozsadzane przez sowiecką agenturę Stany Zjednoczone. Jedyną nadzieją Stanów Zjednoczonych jest dowodzony przez Franka Brattena USS „George Washington“, potężny, ale samotny superpancernik. Marynarze nazywają go Invictus, Niezwyciężony. Czy będzie w stanie przeciwstawić się najpotężniejszej armadzie desantowej w dziejach?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Książka z gatunku historia alternatywna, nie będę tutaj w nią wnikał gdyż możecie wszystko wyczytać z opisu wydawcy, dodam od siebie tylko iż jest to ciekawa pozycja. Sama powieść ma miejsce w 1941 roku gdy Sowieci którzy swoją strefę wpływów rozwinęli na całą Europę a w Azji Chiny i Japonię, rozpoczynają atak na Kanadę i USA. Stany Zjednoczone które nie odbudowały swej floty po przegranej wojnie o Anglię desperacko próbują opóźnić flotę nieprzyjaciela. Dowództwo nad superpancernikiem USS George Washington obejmuje emerytowany admirał dzięki któremu dowiadujemy się jak Polska przegrała Bitwę Warszawską oraz walki Polaków na innych frontach. Sama powieść mimo, że w dużej części jest retrospekcją oraz przygotowaniem superpancernika do wypłynięcia a także początkowe starcia jest bardzo ciekawa i dynamiczna w odpowiednich momentach. Może sam początek jest lekko ospały ale jeśli dacie szansę i wnikniecie w uniwersum to nie będziecie żałować dania szansy powieści.
Chciałbym również polecić Wam wersję audioserialu w serwisie Audioteka ponieważ lektorzy tamtejsi odwalili kawał solidnej roboty. Mimo, że chciałoby się aby to był pełny audioserial z dźwiękami tła i tym podobne ale nawet ta wersja gdzie książka jest czytana z podziałem na role też jest godna polecenia. 

Profil książki w serwisie Lubimy Czytać:

Profil książki w serwisie Audioteka:

Komentarze