Przejdź do głównej zawartości

Martyna Raduchowska - Fałszywy Pieśniarz

Cześć, no i wracam do was z zamknięciem serii Szamanka od Umarlaków. Poniższy tekst będzie najprawdopodobniej jednym z najbardziej enigmatycznych a to dlatego, że postaram się nie spoilerować nie tylko tego co dzieje się w tym tomie ale też w poprzednich dwóch. Niestety jakieś tam drobne elementy pewnie się znajdą ale naprawdę ogranicze je do niezbędnego minimum.

-----------------------------------------------------------------------------

Okładka:


Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Szamanka od Umarlaków
Premiera: 30 październik 2019

----------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Bezpośrednia kontynuacja „Szamanki od umarlaków” i „Demona Luster”.

Ekipa śledcza Wydziału Opętań i Nawiedzeń wkracza do ogrodu Kusiciela, aby odkryć ostatni element układanki. Ekshumacja zwłok nieznanego mężczyzny daje początek serii tragicznych wydarzeń. We Wrocławiu dochodzi do przerażających samobójstw, mroczna przeszłość Kruchego powraca, by upomnieć się o jego duszę, Ida zaś przekonuje się, że dar szamanki od umarlaków w niepowołanych rękach grozi katastrofą, a życzenia potrafią być niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy się spełniają…

-------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Zamknięcie serii. Szczerze to z jednej strony człowiek spodziewał się takiego typu zakończenia a z drugiej okazało się ono satysfakcjonujące i mimo pewnego wątku który moim skromnym zdaniem mógł być zmieniony na coś innego bardzo dobre. Mogę wam już powiedzieć iż ta książka przypomina mi w pewnym stopniu klasyczne kryminały. Te w których akcja jest wolna lecz tworzona w sposób nienużący. Nie tak jak te nowego typu gdzie przede wszystkim tempo akcji nadaje bieg fabule. Dodatkowo przez tom trzeci człowiek całkiem inaczej spogląda na postacie złe w poprzednich częściach.
Bohaterowie. w sumie to ciężko coś tu napisać. Ponieważ nie ma tam jakiejś głębi i mimo sympatyzowania z postaciami pierwszoplanowymi i dobrze dobranym humorem są oni dość jednowymiarowi. Nie mówię, że są słabi czy nudni ale nie zostają w pamięci na zbyt długi czas.
Akcja. Jak pisałem wyżej mimo niezbyt szybkiego tempa ani przez moment nie czuje się znużenia ani myśli typu "niech już zacznie się coś dziać". Cały proces przygotowania się do końcowej walki i dochodzenie do takich a nie innych wniosków jest ciekawy i intrygujący.
Styl. W sumie to na taki stan rzeczy duży wpływ ma styl pisania autorki. A ten tytaj pokazuje nam Idę która od pierwszego tomu gdzie uczyła się swego daru, przeznaczenia, zawodu, nowego stylu życia. Poprzez tom drugi aż po teraz i każdy z tych tomów mimo iż tempo przyspiesza naprawdę w niewielu momentach ani na moment nie nudzi.
Dobra mała rysa na wszystkim bo nie wytrzymam. Niepotrzebnym jest wątek romantyczny który osobiście wydaje mi się wrzucony nieco na siłę by przypodobać się większej grupie odbiorców. Zupełnie niepotrzebnie ponieważ bez niego książka bardzo dobrze sobie radzi. Ja zamiast tego wątku wprowadziłbym zależność partnerską. Wiecie, ty chronisz moje plecy a ja twoje i możemy na sobie polegać praktycznie w każdej sytuacji i bez słów. Co dziwne,  odniosłem wrażenie iż w pierwszym i drugim tomie właśnie taki wątek miał być, a dopiero w trzecim zostało to zmienione.
 Podsumowując. Książka jak i cała seria jest bardzo dobrą i godną polecenia serią młodzieżową. Ja trzeci tom skończyłem w jeden dzień a to chyba mówi wiele o książce.
 Znacie książkę?
Serię?
A może dopiero będzie znać?

Sekcja komentarzy jak zawsze jest wasza.
Dziękuje wydawnictwu za egzemplarz do recenzji

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…