Przejdź do głównej zawartości

Adrianne Strickland, Michael Miller - Cień

Książka z którą rozpocząłem współpracę recenzencką u wydawnictwa Uroboros. Skusiła mnie ona już samym swym opisem a okładka tylko podsyciła moją ciekawość. Czy mi się spodobała, musicie określić sami z poniższej opinii.

----------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 5 czerwiec 2019

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zaskakująco świeża, porywająca kosmiczna opowieść o mrocznych siłach, o zdradzie, o szukaniu prawdy i o walce na śmierć i życie.
Qole Uvgamut jest najlepszą poławiaczką cienia na Alaxaku, prymitywnej i biednej planecie na peryferiach. Do załogi statku poławiaczy dołącza ładowniczy Nev. Nikt nie wie, że to dziedzic arystokratycznego rodu, który występuje w przebraniu, aby zdobyć zaufanie Qole. Tajemnica wychodzi na jaw dopiero wtedy, gdy statek zostaje zaatakowany przez niszczyciel. Okazuje się, że nie tylko Nev i jego krewni mają plany wobec młodej Alaxakanki, rywalizujący ród również chce dopaść dziewczynę. Kluczowy jest tutaj cień – substancja, która stanowi niezwykłe źródło energii. Nev, syn głowy rodu, chce skłonić Qole do wzięcia udziału w badaniach nad cieniem. Po wymknięciu się z rąk wroga poławiaczka zgadza się polecieć z Nevem do siedziby jego rodu i poddać się badaniom prowadzonym przez stryja młodego arystokraty. Na miejscu okazuje się jednak, że ród Dracortów nie ma czystych intencji. Nev staje przed wyborem: ocalenie Qole lub lojalność wobec rodziny.
Zachwycająca powieść dla fanów Gwiezdnych Wojen i nie tylko!

Źródło: wydawca

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Mamy tutaj bardzo osobliwe miejsce akcji. W sumie nie samo miejsce a raczej w połączeniu z czasem. Na łamach powieści nazywa się Wielkim Upadkiem i jest tylko pokrótce wspominany co tylko rozbudza mą wyobraźnię i która domaga się więcej. Będąc ostrożnym nazwałbym to połączeniem post-apo oraz sci-fi. Bardzo niecodzienne połączenie ale osobiście uważam za udane, ba mogę już teraz stwierdzić iż będę musiał przyglądać się bliżej tej serii w oczekiwaniu na Polską premierę drugiego tomu.
Bohaterowie. I tutaj widać podział autorów, mimo iż nie znam ich dzieł to mam osiemdziesięcio procentową pewność które z nich odpowiadało za którą postać. Nie potrafię wybrać która z głównych postaci Qole czy Nev bardziej przypadły mi do gustu. Są tak stworzeni iż człowiek życzyłby sobie by bohaterowie byli tylko tak robieni. Serio? Takie stwierdzenie nie jest żadną przesadą. Te ich rozmowy między sobą, staranie się wyczytać z ruchów ciała. Czytelnicy dzięki sposobowi narracji mają łatwiej. Dodatkowym atrybutem jest wątek partnerski, nie romantyczny chociaż jest furtka na jego przejście w takowy. Trochę blado wypadają przy nich inne postacie. Nie mówię, że źle, a raczej jest ich zbyt mało na kartach powieści i człowiek chciałby więcej scen z ich udziałem. Na szczęście w drugiej połowie powieści przechodzą niejako z trzeciego na drugi plan co rodzi nadzieję na kontynuowanie tego w kolejnej części.
 O zakończeniu napiszę tylko tyle iż zamyka ono pewien wątek ale pozostawia nas w takim punkcie, że człowiek niecierpliwie będzie oczekiwał sięgnięcia po nowy tom i ponownie "spotka" bohaterów.
Obydwoje pisarze świetnie się uzupełniają i niejako szukam na siłę elementów do których mógłbym się przyczepić.
Podsumowanie. Dobra, wręcz bardzo dobra. A świadomość iż jest to dopiero część otwierająca powoduje wzrost oczekiwań wobec kontynuacji. Wysokie oczekiwania bywają niebezpieczne ale po takim początku rosną one samoczynnie. A przy tej książce po raz pierwszy od jakiegoś czasu prawie zarwałem nockę a powiedzenie "Jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać", idealnie pokazuje siłę jej przyciągania.

 No nic, nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić was serdecznie do zapoznania się z nią.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Dodaj napis

Komentarze

  1. To ja jednak podziękuję, specjalnie jej nie brałam do recenzji, bo to nie moje klimaty :D Ale gratuluję współpracy, pani Marta rządzi :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, ja z przyjemnością poznam drugi tom serii, a wydawnictwo zwróciło moją uwagę swoimi książkami już przy poznawaniu Wojen Lotosowych.

      Usuń

Publikowanie komentarza

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…