Przejdź do głównej zawartości

Wywiad Katarzyna Wycisk

Cześć, wracam do Was z kolejnym postem z cyklu "wywiady", tym razem jest to autorka serii Falcon. Za którą trzymam kciuki w dalszej karierze oraz z wielką ochotą przeczytam jej kolejną książkę [lub serię] nad którą obecnie pracuje.

--------------------------------------------------------------------------------------------


1. Napisz coś o swojej debiutanckiej serii. Tak bez spoilerów by zachęcić niezdecydowanych.

Falcon to fantastyka głównie dla młodzieży ale nie tylko. Akcja dzieje się dość szybko. Trylogia jest prowadzona przemienną narracją: pierwszoosobową oraz trzecioosobową. Nie brakuje w niej scen walki, bardzo lubię takowe opisywać. Jest także wątek romantyczny, ale w żadnym wypadku nie góruje nad resztą. Książki czyta się dość szybko (nie spotkałam się jeszcze z opinią, że seria komuś się ciągnęła). Dużo osób porównuje tę serię do x-menów, co jest dla mnie wielkim komponentem. Ci, którzy lubią szybką akcję, intrygi, emocje oraz przemoc, powinni być choć w połowie usatysfakcjonowani.

2. Co było najtrudniejsze dla ciebie podczas pisania? Opisy, dialogi czy jeszcze coś innego?


Zdecydowanie opisy. Od zawsze sprawiają mi kłopot (pomijając opisy walki).

3. Czy masz jakiś swój rytuał pisarski? Wiesz laptop, muzyka, ulubiony kubek z czymś tam.

Oczywiście muzyka musi być. Jakoś nie lubię pisać w całkowitej ciszy. Czasami są to nieco ostrzejsze klimaty jak np. Metallica, a czasami spokojne utwory akustyczne. Wszystko zależy od sceny, jaką akurat piszę.

4. Czy bohaterowie których wykreowałaś zaskoczyli cię w którymś momencie? Tak, że w głowie kłóciłaś się z nimi?

Jestem z tych, którzy przed pisaniem tworzą plan wydarzeń. Nie ukrywam, że zdarza się, iż bohaterowie schodzą z drogi, którą im na początku wyznaczyłam, ale myślę, że te bunty tylko dobrze robią całej historii.

5. Wyobraź sobie iż możesz wyciągnąć do świata rzeczywistego jedną z postaci z Falcon. Kogo wybierasz i dlaczego?

Chyba nie będzie to dla Ciebie wielkim zaskoczeniem, jak wybiorę Trzy ale z drugiej strony, miałabym pewne obawy, że mogłabym z tego spotkania nie wyjść cało. To dość skomplikowana postać z trudnym charakterem i niełatwą przeszłością. Drugim wyborem byłby Sebastian. Takiego przyjaciela, to że świecą szukać.

6. Jesteś w uniwersum Falcon. Jaką masz moc i czy trzymasz z jakąś konkretną grupą czy może wybierasz samotniczą wędrówkę.

Hmm, trudny wybór. Może władza nad czasem? Choć z większości filmów i książek wiemy, że manipulowanie czasem nigdy nie kończy się dobrze. W uniwersum Falconu kusi także moc Trzy. W walce byłaby z całą pewnością przydatna.

7. Wiem iż jest to trudne pytanie ale czy mogłabyś zdradzić nam swój ulubiony gatunek literacki oraz autora w twoim osobistym TOP 3

Ulubiony gatunek to oczywiście fantastyka. Autorzy:
Sarah J Maas,
Leigh Bardugo,
George R. R. Martin
I wielu innych

8. Rozmawialiśmy już o twoim nowym projekcie. Mogłabyś zdradzić naszym czytelnikom coś na jego temat?

Będzie to powieść postapo/dystopia. Niby o aniołach, ale jednak nie o aniołach, a przynajmniej nie o takich typowych. Będzie dużo przemocy i scen walk. Fabuła o wiele bardziej rozbudowana niż w Falconie i więcej bohaterów. Narracja będzie prowadzona w trzeciej osobie. Do książki będą dodane ilustracje przeze mnie narysowane. Oczywiście będą również mapki, trzy.


9. A teraz czas na standardowe pytanie. Co możesz poradzić debiutującym/początkującym pisarzom?

Sama ciągle się uczę, więc nie będę bardzo pomocna. Nie poddawajcie się, nie zrażajcie krytyką - wyciągajcie z niej wnioski. Piszcie codziennie, przynajmniej kilka zdań. Wymieniajcie się tekstami z innymi pisarzami (betowanie tekstów bardzo pomaga i może wiele nauczyć). Starajcie się utrzymywać kontakt z czytelnikami. Czytajcie dużo książek, szczególnie w tematyce, której sami tworzycie.

10. I na koniec. Czy podczas pisania Falcon, miałaś tak iż jakaś scena w trakcie tworzenia zmieniła się o 180 stopni?

Zakończenie nie mogę tutaj za dużo zdradzić, bo nie chcę zaspojlerować.

Bardzo dziękuję za rozmowę oraz ilustracje które go wzbogacają. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…