Wywiad Katarzyna Wycisk

Cześć, wracam do Was z kolejnym postem z cyklu "wywiady", tym razem jest to autorka serii Falcon. Za którą trzymam kciuki w dalszej karierze oraz z wielką ochotą przeczytam jej kolejną książkę [lub serię] nad którą obecnie pracuje.

--------------------------------------------------------------------------------------------


1. Napisz coś o swojej debiutanckiej serii. Tak bez spoilerów by zachęcić niezdecydowanych.

Falcon to fantastyka głównie dla młodzieży ale nie tylko. Akcja dzieje się dość szybko. Trylogia jest prowadzona przemienną narracją: pierwszoosobową oraz trzecioosobową. Nie brakuje w niej scen walki, bardzo lubię takowe opisywać. Jest także wątek romantyczny, ale w żadnym wypadku nie góruje nad resztą. Książki czyta się dość szybko (nie spotkałam się jeszcze z opinią, że seria komuś się ciągnęła). Dużo osób porównuje tę serię do x-menów, co jest dla mnie wielkim komponentem. Ci, którzy lubią szybką akcję, intrygi, emocje oraz przemoc, powinni być choć w połowie usatysfakcjonowani.

2. Co było najtrudniejsze dla ciebie podczas pisania? Opisy, dialogi czy jeszcze coś innego?


Zdecydowanie opisy. Od zawsze sprawiają mi kłopot (pomijając opisy walki).

3. Czy masz jakiś swój rytuał pisarski? Wiesz laptop, muzyka, ulubiony kubek z czymś tam.

Oczywiście muzyka musi być. Jakoś nie lubię pisać w całkowitej ciszy. Czasami są to nieco ostrzejsze klimaty jak np. Metallica, a czasami spokojne utwory akustyczne. Wszystko zależy od sceny, jaką akurat piszę.

4. Czy bohaterowie których wykreowałaś zaskoczyli cię w którymś momencie? Tak, że w głowie kłóciłaś się z nimi?

Jestem z tych, którzy przed pisaniem tworzą plan wydarzeń. Nie ukrywam, że zdarza się, iż bohaterowie schodzą z drogi, którą im na początku wyznaczyłam, ale myślę, że te bunty tylko dobrze robią całej historii.

5. Wyobraź sobie iż możesz wyciągnąć do świata rzeczywistego jedną z postaci z Falcon. Kogo wybierasz i dlaczego?

Chyba nie będzie to dla Ciebie wielkim zaskoczeniem, jak wybiorę Trzy ale z drugiej strony, miałabym pewne obawy, że mogłabym z tego spotkania nie wyjść cało. To dość skomplikowana postać z trudnym charakterem i niełatwą przeszłością. Drugim wyborem byłby Sebastian. Takiego przyjaciela, to że świecą szukać.

6. Jesteś w uniwersum Falcon. Jaką masz moc i czy trzymasz z jakąś konkretną grupą czy może wybierasz samotniczą wędrówkę.

Hmm, trudny wybór. Może władza nad czasem? Choć z większości filmów i książek wiemy, że manipulowanie czasem nigdy nie kończy się dobrze. W uniwersum Falconu kusi także moc Trzy. W walce byłaby z całą pewnością przydatna.

7. Wiem iż jest to trudne pytanie ale czy mogłabyś zdradzić nam swój ulubiony gatunek literacki oraz autora w twoim osobistym TOP 3

Ulubiony gatunek to oczywiście fantastyka. Autorzy:
Sarah J Maas,
Leigh Bardugo,
George R. R. Martin
I wielu innych

8. Rozmawialiśmy już o twoim nowym projekcie. Mogłabyś zdradzić naszym czytelnikom coś na jego temat?

Będzie to powieść postapo/dystopia. Niby o aniołach, ale jednak nie o aniołach, a przynajmniej nie o takich typowych. Będzie dużo przemocy i scen walk. Fabuła o wiele bardziej rozbudowana niż w Falconie i więcej bohaterów. Narracja będzie prowadzona w trzeciej osobie. Do książki będą dodane ilustracje przeze mnie narysowane. Oczywiście będą również mapki, trzy.


9. A teraz czas na standardowe pytanie. Co możesz poradzić debiutującym/początkującym pisarzom?

Sama ciągle się uczę, więc nie będę bardzo pomocna. Nie poddawajcie się, nie zrażajcie krytyką - wyciągajcie z niej wnioski. Piszcie codziennie, przynajmniej kilka zdań. Wymieniajcie się tekstami z innymi pisarzami (betowanie tekstów bardzo pomaga i może wiele nauczyć). Starajcie się utrzymywać kontakt z czytelnikami. Czytajcie dużo książek, szczególnie w tematyce, której sami tworzycie.

10. I na koniec. Czy podczas pisania Falcon, miałaś tak iż jakaś scena w trakcie tworzenia zmieniła się o 180 stopni?

Zakończenie nie mogę tutaj za dużo zdradzić, bo nie chcę zaspojlerować.

Bardzo dziękuję za rozmowę oraz ilustracje które go wzbogacają. 

Komentarze