Przejdź do głównej zawartości

Michał Gołkowski - SybirPunk vol.1

Pierwsza książka którą przeczytałem w maju. Jest to powieść z popularnymi ostatnimi czasy motywami cyberpunk. Tak na szybko powiem iż książka podobała mi się, a w dłuższej formie zapraszam poniżej.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Faabryka Słów
Premiera: 11 marzec 2020

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Przyszłość - sterylnie czyste miasta, uporządkowane społeczeństwa i służąca ludzkości zaawansowana technologia...
... No nie, sorry, ale nie.
Przyszłość to NeoSybirsk: rozpadająca się, sklecona na sznurek i szmatę cywilizacja pokryta węglowym pyłem. Cuchnące zaułki, w których można stracić życie za butelkę wody. Syntetyczne jedzenie, trujące powietrze i ludzie tak napakowani cybernetyką, że właściwie nie wiadomo czy jeszcze są ludźmi.
W takim świecie żyje Sasza Hudovec_74 zwany Chudym - facet od załatwiania spraw trudnych.
Tym razem został windykatorem i ma odzyskać pieniądze, które jeden paskudnie bogaty oszust ukradł drugiemu obrzydliwie nadzianemu oszustowi. Pieniądze są ogromne, prowizja Chudego - niebagatelna. Szybko jednak okazuje się, że nie zarobi swojej forsy ani łatwo, ani bezpiecznie, a problemy związane z tym zleceniem są zaledwie wierzchołkiem wielkiej góry lodowej.
Orkiestra gra do samego końca, silniki idą pełną mocą naprzód, zaś Chudy pędzi na zderzenie czołowe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Świat SybirPunk jest brudny, brutalny i wulgarny. Jeśli komuś nie odpowiada bohater "rzucający mięsem", to niech nawet nie sięga po nią. Nasz bohater ma za sobą pewną przeszłość oraz nie do końca legalne źródła utrzymania, że tak delikatnie to nazwę. Mimo jego wulgarności i momentami zachowaniem niczym steorotypowy dres Saszę da się lubić. Inni bohaterowie stanowią tylko tło dla fabuły a ja nie zamierzam się w nią zagłębiać. Wracając jeszcze na chwilę do postaci jest tu pewna rola kobieca której przez cały przypisywałem większą rolę, napisałbym o tym coś więcej ale skoro to jest początek serii i autor kiedyś wyda kontynuację to wtedy powiem wam czy przewidziałem zagrywkę czy jednak inne książki które czytałem oszukały moje przeczucie.
Wielki plus dla autora za nie wymuszanie na czytelniku przeczytania tomu drugiego dla poznania odpowiedzi. W tej książce poznacie wszystkie odpowiedzi a ci z was którzy będą chcieli poznać inne przygody będą czekać na kontynuację. Cała reszta natomiast może spokojnie potraktować powieść jako jednotomową historię.


Styl autora, cóż ja mogę napisać. Pisarz z Michała Gołkowskiego jest już znany w środowisku i ma on pewną stałą grupę odbiorców. Ci co go znają wiedzą czego się spodziewać a innym mogę zagwarantować tylko brutalny język który jednak nigdy nie przekracza granicy smaku oraz dużą ilość akcji.
Jakbym miał się do czegoś przyczepić to tylko do historii świata. Niby wyjaśniona część, jednakże chciałoby się więcej.


No ale to tylko szukanie na siłę. Powieść czyta się bardzo przyjemnie i te prawie 600 stron czyta się bardzo szybko.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…