Dagmara Rek - Osiedlowy monitoring [PRZEDPREMIEROWA]

Cóż wziąłem tę powieść bez żadnych oczekiwań korzystając z tego iż przedpremierowo jest dostępna na Legimi. I cóż, jest świetna i mimo iż niewielkiej objętości to czasem trzeba było odłożyć ją by się uspokoić.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: WasPos
Premiera: 23 maja 2023

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Życie z sąsiadami nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przekonują się o tym mieszańcy małego osiedla, na którym mieszka kobieta wścibska, pyskata, wtrącająca się dosłownie we wszystko.
Halina Marchwicka z domu Konfitura to główna bohaterka książki, która każdego dnia wytyka sąsiadom ich błędy. Zarówno wyglądając przez okno, jak i spacerując po okolicy, przygląda się zachowaniu innych i skrupulatnie zapisuje w swym notesiku rzeczy, które są robione inaczej, niż ona sobie tego życzy. Miejscowa policja ma dość telefonów od Haliny i wysłuchiwania o niesprzątaniu po swoich pupilach czy o niesegregowaniu śmieci. Halina jest na tyle wścibska, że potrafi wejść do czyjegoś mieszkania, by zobaczyć, jakie ma meble, albo zapytać sąsiadkę o zawartość paczki, którą kurier dostarczył chwilę temu.
Czytelnik poznaje wiele różnych historii z Haliną w roli głównej. Niektóre będą śmieszne, inne nieco mniej. Jedno jest pewne! Halina swymi działaniami nieraz uczyni wiele dobrego i ochroni osiedle, na przykład przed złodziejami.
Halina ma przyjaciółkę Jadwigę. Kobiety świetnie się dogadują i wyśmienicie czują w swoim towarzystwie. Często sobie pomagają i wyciągają się z opresji – jak wtedy, gdy Jadwiga przypaliła sobie brwi, odpalając papierosa od kuchenki gazowej, czy wybiła górną jedynkę i musiała przez kilka dni siedzieć w domu, zanim dostała się do stomatologa. Z pamięcią u głównej bohaterki jest krucho, w związku z tym myli jedną cyfrę numeru telefonu i zamiast do męża dodzwania się do księdza, który jak na złość również ma na imię Stanisław.
To książka pełna humoru, poniekąd także pouczająca. Dzięki sytuacjom, które przydarzają się zarówno Halinie, jak i jej sąsiadom, czytelnik może starać się zrozumieć czyjeś zachowanie oraz docenić innych ludzi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Ta niewielka książeczka którą wziąłem całkowicie bez oczekiwań okazała się świetną lekturą oraz tak przepełnioną humorem iż czasem musiałem przerywać czytanie aby się uspokoić. Chciałbym tu dać przykładowe sceny ale to byłby spoiler a nie robię takich zabiegów w opiniach. Niestety książka jest niewielka objętościowo, niby można ją przez to uznać za powieść na jeden wieczór ale chciałoby się więcej. A sama bohaterka skojarzyła mi się z postacią z brytyjskiego serialu Co Ludzie Powiedzą. Powieść ma ostateczne rozwiązanie i czytelnicy nie mogą liczyć na kolejne przygody Halinki podczas pilnowania osiedla. Tak szczerze to cieszę się, że nigdy nie mieszkałem na osiedlu. Prawie całe życie mam w małym dwupiętrowym bloku i żaden z sąsiadów nie jest takim przykładowym "monitoringiem". Jeśli chodzi o styl autorki to jest bardzo plastyczny i przyjemny oraz mimo braku bardziej szczegółowych opisów czytelnik z łatwością odmalowuje w umyśle wszystkie sceny z książki. Polecam każdemu kto ma ochotę się pośmiać. 


Profil książki w serwisie Lubimy Czytać:

Komentarze