Ilona Andrews - Płoń dla mnie

Mam ukończony pierwszy tom najnowszej serii duetu Ilony oraz Andrews'a Gordonów, lub Gordon ponieważ nie wiem czy ich nazwisko się odmienia. Książka ta krótko mówiąc podobała mi się i chętnie sięgnę po kolejne części.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 22 kwiecień 2022


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

W świecie, w którym genetyka i magia są fundamentami dynastii i potęgi rodów, żyje Nevada Baylor, młoda detektyw, która próbuje utrzymać na powierzchni rodzinną firmę. Najnowsze zlecenie może się okazać dla rodzinnego biznesu przełomem, albo ostateczną katastrofą.
Szalony Rogan, uparty jak osioł mag dysponujący fenomenalną mocą, który uważa porwanie i przykucie do podłogi w piwnicy za dopuszczalne środki komunikacji, nie będzie łatwym sprzymierzeńcem. Właściwie, będzie sprzymierzeńcem śmiertelnie niebezpiecznym.
Ale Nevada, choć musi ukrywać swoje talenty i radzić sobie z konsekwencjami tego, że oficjalnie magii nie posiada, ma jednak asa w rękawie - całkiem niezwykłą rodzinę. Matkę, emerytowaną snajperkę. Babcię, ekscentryczną konstruktorkę czołgów. I nie mniej szalone rodzeństwo. Z tą rodziną zadziera się na własne ryzyko. Bo o ile Bóg mógłby napastnikowi wybaczyć, to Nevada na pewno nie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Na początku uprzedzam iż jest to mój pierwszy kontakt z twórczością tego pisarskiego małżeństwa i choć minęły mi gdzieś powieści z serii o Kate Daniels to jakoś nie było okazji osobiście ich sprawdzić. W Płoń dla mnie, pierwszym tomie Ukrytego Dziedzictwa poznajemy Nevadę, detektyw która stara się utrzymać na powierzchni rodzinną firmę. Świat tutaj przedstawiony był do pewnego etapu taki sam jak nasz, jednak w pewnym momencie odkryto coś nazwanego "serum Ozyrysa", dzięki któremu w ludziach budziła się magia. Teraz, w czasach nam obecnych magia, oraz poziom jej mocy stanowią o wszystkim. Nevada dostaje zadanie odnalezienia i przyprowadzenia do rodziny pewnego oryginalnego chłopaka. W tym zadaniu jej kroki krzyżują się z inną niebezpieczną postacią Roganem. I to tyle jeśli chodzi o pytanie. O czym jest książka? Zaintrygowałem? to sięgnijcie po nią sami.
Co najbardziej podobało mi się w książce? To, że główny wątek, a mianowicie sprawa którą prowadzi główna bohaterka, została zamknięta w sposób satysfakcjonujący. Dodatkowo dostajemy przez całą powieść sygnały iż za tą sprawą kryje się coś większego. Mam nadzieję, że kolejne tomy tej pary pisarskiej również tak domykane. Jeśli chodzi o budowę postaci z najwięcej miejsca poświęcono Nevadzie i to ona jest najbardziej rozbudowaną postacią. To widać jeśli przyłoży się ją do drugiej postaci pełniącej dość znaczącą rolę w powieści. Mianowicie Szalonego Rogana. Może jestem rozpieszczony przez innych twórców którzy starają się mieć kilka bardziej rozbudowanych postaci ale troszkę mnie to kłuło. 
Styl pisania autorów jest bardzo jednolity i szczerze nie potrafiłbym powiedzieć które fragmenty kto konkretny pisał. możliwe iż jest to spowodowane tym, że jest to mój pierwszy kontakt. Język jakim się posługują jest bardzo przystępny i łatwy w szybkim czytaniu. W wysokiej prędkości poznawania kolejnych stron historii pomaga również wiele elementów akcji. Troszkę żałuje iż został tu wprowadzony wątek romantyczny jednak muszę szczerze przyznać iż nie jest on tak nachalny jak mógłbym się obawiać. 
Krótko mówiąc polecam tę powieść zarówno tym którzy znają twórczość Ilony i Andrew Gordon, a także tych którzy dopiero od Płoń dla Mnie ich poznają. Świetna książka akcji w uniwersum magicznym.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4997159/plon-dla-mnie
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu


Komentarze