Julie Kagawa - Cień Kitsune

Skończyłem czytać/słuchać najnowszą książkę Julie Kagawy i w wielkim skrócie jest to bardzo dobra książka, chociaż jakbym miał się do czegoś przyczepić to coś by się znalazło. Jednak mimo tego jest to pozycja godna polecenia.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Seria: Shadow of the Fox
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 8 września 2023

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Być lisem jest znacznie prościej, niż być człowiekiem.
Dla młodej Yumeko, magicznej istoty zwanej kitsune, jeszcze nie jest to oczywiste.
Żyjąc na granicy świata duchów i śmiertelników szuka swojej drogi ku przeznaczeniu. Ono jednak znajdzie ją samo, w dniu, w którym horda demonów odbierze jej to, co uważała za dom i wszystkich, których uważała za rodzinę.
Zrozpaczona, przerażona i bezbronna wie jedno: musi ochronić skarb, który został jej powierzony. Ukryć go w jedynym bezpiecznym miejscu - świątyni z legendy, zrodzonej z mitu i plotki. Na drodze do celu stoją krwiożercze demony, potężna magia i morze zwykłej, ludzkiej podłości. A młoda, niedoświadczona kitsune ma tylko swoją lisią magię i spryt. I rozpalający jej duszę coraz mocniej błękitny, zimny płomień gniewu.

O książce:

W pierwszej księdze inspirowanej japońską mitologią trylogii Julie Kagawa snuje wciągającą opowieść o przyjaźni i zdradzie, prawdzie i oszustwie, przybranej tożsamości i tajemnicach, które mogą wpłynąć na przyszłość całego świata.
Co tysiąc lat, posiadacz zwoju tysiąca modlitw ma prawo przyzwać Wielkiego Kami, żyjącego w morskich odmętach smoka, zdolnego spełnić dowolne życzenie śmiertelnika. Czas powrotu smoka zbliża się z każdym mijającym dniem i w całym Iwagoto trwają gorączkowe poszukiwania fragmentów zwoju.
Kiedy demony zabijają przybraną rodzinę pół-kitsune imieniem Yumeko, dziewczyna ucieka z dotychczasowego domu, unosząc ze sobą jedną część starożytnego pergaminu. Przeznaczenie stawia na jej drodze tajemniczego samuraja Kage Tatsumiego, który oferuje Yumeko szansę na przetrwanie. On jednak też należy do grona poszukiwaczy zwoju. Dochodzi do zawarcia skomplikowanego przymierza, a dziewczyna musi spłatać największy i najważniejszy figiel swego życia. Musi zachować swą tajemnicę, od której zależy więcej niż jej własne życie i śmierć – losy zwoju zdecydują bowiem o losach całego świata.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Jeśli chodzi o tę książkę to jakoś dwie trzecie przeczytałem a resztę przesłuchałem. Powieść jest pełna akcji z zakończeniem które sprawia iż chce się poznać kolejne tomy od razu. Ale spokojnie nie zamierzam tu pisać czegokolwiek co może się choć otrzeć o spoiler. Ekipa którą Yumeko poznaje jest dość specyficzna i chociaż wiedziałem, że tak naprawdę to w tomie pierwszym nie będzie odpowiedzi a tylko wiele pytań to tak po prawdzie to wiele scen akcji nie za bardzo pozostawia nam czas na zadawanie pytań.
Jeśli chodzi o mitologię japońską to nie znam się na niej poza pojedynczymi informacjami ale tutaj mamy jej dużo więcej niż moja ograniczona wiedza miała dlatego chwała autorce za umieszczenie na końcu książki mini słowniczka gdzie po krótce wyjaśnione są niektóre elementy. 
O szybkiej akcji pisałem dlatego nie będę się powtarzał ale stwierdzę tylko iż nie sposób się nudzić podczas lektury.
Styl pisania. Może na początku trochę irytowało mnie to, że każda postać była piękna czy przystojna niezależnie od płci i to troszeczkę przeszkadzało w tworzeniu ich obrazów w umyśle, oczywiście oprócz takich stwierdzeń był też ogólny wygląd zewnętrzny ale skoro nawet ja w pewnym momencie zwróciłem na to uwagę to coś jest na rzeczy. Jednakże jest to tylko marudzenie kogoś komu wydaje się, że autorka nie lubi pisać opisów a większą frajdę sprawia jej tworzenie scen akcji i pokazanie walk. Bo one są pięknie ukazane. Nie ważne czy walka jest przy pomocy broni czy magii. W sumie to dzięki tej powieści dowiedziałem się, że te papiery ze słowami których magowie używają mają swoją nazwę. 
Książkę czytałem dużo dłużej niż normalnie bym taką pozycję wchłonął ale nie dlatego, że nie podobała mi się czy było tam coś co nie pozwalało mi wniknąć w świat. Nie po prostu miałem tyle zajęć, że czasem jak przez tydzień przeczytam jeden rozdział to jest fajny wynik. W sumie to dlatego przeszedłem na audiobooka aby poznać tę powieść. I oboje lektorzy zrobili świetną robotę, oczywiście mógłbym marudzić, że lektorka troszkę przesadziła z emocjami w niektórych momentach ale i tak mam nadzieję, że w kolejnych częściach wydawnictwo znowu umieści tę dwójkę tak ci którzy poznali tę część historii jako audiobook nie byliby zdziwieni zmianą głosów. 
Czy polecam tę powieść? Tak polecam. Szczególnie dla osób lubiących klimaty mitologii japońskiej oraz dużej ilości akcji.Profil książki w serwisie Lubimy Czytać:

Komentarze