Przejdź do głównej zawartości

Marta Kisiel - Pierwsze Słowo

Cześć, tym razem mam dla was zestaw opowiadań. Tego typu książki jak wiecie z jednej strony lubię gdyż łatwo się je czyta przy ograniczonym czasie. Wiecie czytasz jedno opowiadanie i odkładasz książkę by wrócić do niej przy okazji kolejnej wolnej chwili, jednak pisać o takim gatunku jest ciężko. Dlatego teraz postanowiłem posłuchać znajomej blogerki i poniższy tekst będzie kilkoma słowami o każdym z tych opowiadań.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 17 październik 2018

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów, a każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni.
Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie znajduje się w odmiennym stanie żywotności. Sokółek zamienia się w słup soli w pewnym rozkosznie fikuśnym przedsiębiorstwie. A Oda Kręciszewska w dniu pogrzebu w lustrze dostrzega wąsik swojej matki, co prowadzi ją do podjęcia pewnych niezbyt przemyślanych, ale całkiem udanych życiowych decyzji.
W tym tomie opowiadań nie brakuje też postaci już czytelnikom znanych, jak choćby pewnego pisarza o wyglądzie zmiętego muszkietera i jego prywatnego anioła. W bamboszkach.
Czasem dowcipnie, innym razem mrocznie. Zawsze klimatycznie i z wielką klasą. Czy to zamtuz, czy biuro komisji przyznającej Certyfikat Międzynarodowej Jakości Fantastycznej, czy carski zamek, a może tonące we mgle zaułki miasta – Marta Kisiel udowadnia, że jej wyobraźnia (podobnie jak poczucie humoru) nie ma żadnych granic.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Rozmowa Dyskwalifikacyjna - To jedno z krótszych opowiadań w zestawieniu. W sumie to nie nazwałbym tego opowiadaniem a opisem zdarzenia. Jest ciekawy i interesujący tylko zbyt krótki, chciałoby się trochę więcej.
Katábasis - To opowiadanie zaskoczyło mnie zakończeniem. Mówi ono o kobiecie która chce odwiedzić córkę w zaświatach ale bramy nie otwiera jej strażnik. W końcowych akapitach opowiadania czytelnik odkrywa w tym niewielkim tekście całkiem nowe dno.
Dożywocie - Co tu dużo pisać. Opowiadanie z uniwersum serii Małe Licho. Dla fanów pozycja obowiązkowa.
Nawiedziny - Opowiadanie umiejscowione w zamtuzie. Pojawia się tam bardzo osobliwy duch. Gwarantuje iż poprawi wam humor. A zakończenie zadziwi.
Przeżycie Stanisława Kozika - Opowiadanie o tym jaki pracownik dla korporacji jest najlepszy ;)
Jadeit - opowiadanie z czasów wiktoriańskich. A przynajmniej mi się tak wydaje. Oraz to jak kiedyś policja prowadziła śledztwa które narażały na szum medialny osoby wpływowe czy ogólnie nazwanej klasy wyższej. A ostatnie strony naprowadzają nas na najsłynniejszego przestępcę londyńskiego.

Miasto motyli i mgły - Z tym opowiadaniem mam problem. Nie aby nie intrygowało, a raczej jest tam wiele zagadek które czytelnik chciałby poznać a na które odpowiedź musi sobie dopowiadać sam. Najważniejsze z nich to kim są Wieczni? Dlaczego wychodzenie poza mury miasta jest niebezpieczne? Czy kruki są tymi które znamy z naszej rzeczywistości czy może są to jacyś ludzie? Na te pytania niestety nie znam odpowiedzi i pewnie nie poznam dopóki autorka nie zdecyduje się zmienić tego opowiadania w pełnowymiarową książkę, lub serię.
W zamku tej nocy -  Książka w której na początku sądziłem, iż główną bohaterką jest noc i to ona jako świadomy byt podgląda życie i czyny ludzi. Jednak śledzimy postać której zadaniem jest zrobienie czegoś. Nie udaje mu się a potem dzieje się jeszcze ciekawiej.
Szaławiła - A to ku mojemu zaskoczeniu jest powiedzmy iż ciąg dalszy opowiadania Dożywocie. Zapytacie pewnie "dlaczego w takim razie zostało rozbite na dwa". A ja wam chętnie odpowiem, dlatego, że zostali wymienieni praktycznie wszyscy bohaterowie. Pod sam koniec dopiero w tle przemyka kilku. Jednak my już wcześniej zdobywamy przeczucie graniczące z pewnością o jaką lokalizację chodzi.
 Cały Świat Dawida - Tutaj ciężko cokolwiek napisać. Opowiadanie jest tak jak i inne bardzo dobre ale wszystko co przychodzi mi do głowy na jego temat wydaje się banalne i jakby spłycające całą powieść.
Pierwsze Słowo - Opowiadanie od którego tytuł wzięła książeczka z zestawem a które jest skrótem powiedzenia "pierwsze słowo do dziennika, drugie do śmietnika", które początek ma w kolejce do lekarza gdzie kobieta we wczesnej ciąży wdała się w dyskusję z niczym nie wyrażniającym się mężczyzną. Co z tego wynikło, sprawdźcie sami.
Podsumowanie, opowiadania są lepsze i gorsze jednak wszystkie trzymają dość wysoki poziom i nie miałem chęci opuszczania ich albo myśli typu "niech to się już skończy". Dla fanów pisarki pozycja obowiązkowa, dla tych co lubią krótkie teksty z działu fantastyki będzie to przyjemna forma relaksu.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

 1. Mysle, ze to może byc dobra forma, zeby poznac twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy znowu trafię na zestaw opowiadań to też tak o nim napiszę.

   Pozdrawiam

   A jeśli chodzi o to co napisałaś to zgadam się, że taka krótka forma jest lepsza do poznania pióra ;)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…