Marta Kisiel - Pierwsze Słowo

Cześć, tym razem mam dla was zestaw opowiadań. Tego typu książki jak wiecie z jednej strony lubię gdyż łatwo się je czyta przy ograniczonym czasie. Wiecie czytasz jedno opowiadanie i odkładasz książkę by wrócić do niej przy okazji kolejnej wolnej chwili, jednak pisać o takim gatunku jest ciężko. Dlatego teraz postanowiłem posłuchać znajomej blogerki i poniższy tekst będzie kilkoma słowami o każdym z tych opowiadań.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 17 październik 2018

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów, a każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni.
Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie znajduje się w odmiennym stanie żywotności. Sokółek zamienia się w słup soli w pewnym rozkosznie fikuśnym przedsiębiorstwie. A Oda Kręciszewska w dniu pogrzebu w lustrze dostrzega wąsik swojej matki, co prowadzi ją do podjęcia pewnych niezbyt przemyślanych, ale całkiem udanych życiowych decyzji.
W tym tomie opowiadań nie brakuje też postaci już czytelnikom znanych, jak choćby pewnego pisarza o wyglądzie zmiętego muszkietera i jego prywatnego anioła. W bamboszkach.
Czasem dowcipnie, innym razem mrocznie. Zawsze klimatycznie i z wielką klasą. Czy to zamtuz, czy biuro komisji przyznającej Certyfikat Międzynarodowej Jakości Fantastycznej, czy carski zamek, a może tonące we mgle zaułki miasta – Marta Kisiel udowadnia, że jej wyobraźnia (podobnie jak poczucie humoru) nie ma żadnych granic.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Rozmowa Dyskwalifikacyjna - To jedno z krótszych opowiadań w zestawieniu. W sumie to nie nazwałbym tego opowiadaniem a opisem zdarzenia. Jest ciekawy i interesujący tylko zbyt krótki, chciałoby się trochę więcej.
Katábasis - To opowiadanie zaskoczyło mnie zakończeniem. Mówi ono o kobiecie która chce odwiedzić córkę w zaświatach ale bramy nie otwiera jej strażnik. W końcowych akapitach opowiadania czytelnik odkrywa w tym niewielkim tekście całkiem nowe dno.
Dożywocie - Co tu dużo pisać. Opowiadanie z uniwersum serii Małe Licho. Dla fanów pozycja obowiązkowa.
Nawiedziny - Opowiadanie umiejscowione w zamtuzie. Pojawia się tam bardzo osobliwy duch. Gwarantuje iż poprawi wam humor. A zakończenie zadziwi.
Przeżycie Stanisława Kozika - Opowiadanie o tym jaki pracownik dla korporacji jest najlepszy ;)
Jadeit - opowiadanie z czasów wiktoriańskich. A przynajmniej mi się tak wydaje. Oraz to jak kiedyś policja prowadziła śledztwa które narażały na szum medialny osoby wpływowe czy ogólnie nazwanej klasy wyższej. A ostatnie strony naprowadzają nas na najsłynniejszego przestępcę londyńskiego.

Miasto motyli i mgły - Z tym opowiadaniem mam problem. Nie aby nie intrygowało, a raczej jest tam wiele zagadek które czytelnik chciałby poznać a na które odpowiedź musi sobie dopowiadać sam. Najważniejsze z nich to kim są Wieczni? Dlaczego wychodzenie poza mury miasta jest niebezpieczne? Czy kruki są tymi które znamy z naszej rzeczywistości czy może są to jacyś ludzie? Na te pytania niestety nie znam odpowiedzi i pewnie nie poznam dopóki autorka nie zdecyduje się zmienić tego opowiadania w pełnowymiarową książkę, lub serię.
W zamku tej nocy -  Książka w której na początku sądziłem, iż główną bohaterką jest noc i to ona jako świadomy byt podgląda życie i czyny ludzi. Jednak śledzimy postać której zadaniem jest zrobienie czegoś. Nie udaje mu się a potem dzieje się jeszcze ciekawiej.
Szaławiła - A to ku mojemu zaskoczeniu jest powiedzmy iż ciąg dalszy opowiadania Dożywocie. Zapytacie pewnie "dlaczego w takim razie zostało rozbite na dwa". A ja wam chętnie odpowiem, dlatego, że zostali wymienieni praktycznie wszyscy bohaterowie. Pod sam koniec dopiero w tle przemyka kilku. Jednak my już wcześniej zdobywamy przeczucie graniczące z pewnością o jaką lokalizację chodzi.
 Cały Świat Dawida - Tutaj ciężko cokolwiek napisać. Opowiadanie jest tak jak i inne bardzo dobre ale wszystko co przychodzi mi do głowy na jego temat wydaje się banalne i jakby spłycające całą powieść.
Pierwsze Słowo - Opowiadanie od którego tytuł wzięła książeczka z zestawem a które jest skrótem powiedzenia "pierwsze słowo do dziennika, drugie do śmietnika", które początek ma w kolejce do lekarza gdzie kobieta we wczesnej ciąży wdała się w dyskusję z niczym nie wyrażniającym się mężczyzną. Co z tego wynikło, sprawdźcie sami.
Podsumowanie, opowiadania są lepsze i gorsze jednak wszystkie trzymają dość wysoki poziom i nie miałem chęci opuszczania ich albo myśli typu "niech to się już skończy". Dla fanów pisarki pozycja obowiązkowa, dla tych co lubią krótkie teksty z działu fantastyki będzie to przyjemna forma relaksu.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

 1. Mysle, ze to może byc dobra forma, zeby poznac twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy znowu trafię na zestaw opowiadań to też tak o nim napiszę.

   Pozdrawiam

   A jeśli chodzi o to co napisałaś to zgadam się, że taka krótka forma jest lepsza do poznania pióra ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)