poniedziałek, 15 marca 2021

Marcin Sindera - Wróżda

Książka która skusiła mnie opisem a kiedy spojrzałem na autora powieści miałem takie "skądś go znam, ale nie pamiętam skąd". Dopiero w trakcie czytania przypomniała mi się książka "Żmij" jego autorstwa. Jeśli chodzi o Wróżdę to mimo iż jest to takie samo uniwersum to możecie śmiało sięgać po tę pozycję bez znajomości Żmija.


-------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Lira
Premiera: 28 wrzesień 2020

-----------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Krwawe i niespokojne czasy przed panowaniem pierwszych Piastów. Draconis – potomek ludzkiej kobiety i boga Żmija – po latach tułaczki powraca na ziemię przodków, opętany żądzą zemsty. Chce odebrać dziedzictwo, które zostało mu skradzione, odzyskać godność, którą zdeptano. Na drodze do dopełnienia wróżdy – okrutnej zemsty rodowej, staje przeciwko niemu słowiański kniaź Popiołowłosy, władca grodu Giecz. To dopiero początek burzliwego ciągu zdarzeń, w którym główną rolę gra przeklęty, złakniony krwi miecz, Czerwień.
Czy zatrute żądzą zemsty serce wojownika uleczy dopełnienie starosłowiańskiej wróżdy?
W nowym wydaniu swojej pasjonującej powieści historyczno-fantastycznej Marcin Sindera zaprasza do tajemniczego, starosłowiańskiego świata wojów, żerców, rębajłów i spektakularnych bitew, które na długo pozostają w pamięci. „Wróżda” to pełnokrwiści bohaterowie, których losami będziesz żyć do ostatniej strony!

------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Czasy plemion, kniaziów i wiecznych mniejszych bądź większych potyczek. W takich okolicznościach poznajemy Draconisa z plemienia ludzi-wilków chorego na zemstę. Wiecie co jest zadziwiające? To, że mimo śowietneg ostworzenia postaci najbardziej ciekawy jestem Czerwienia, miecza który ma przy sobie Dragonis a który złakniony jest smaku krwi i czasem zdaje się żyć oraz nakłaniać tego kto ma go przy pasie do jak najczęstszego karmienia. Dodatkowo nie za bardzo wiem, co napisać o tej powieści. Ponieważ jest ona po prostu drogą bohatera zaślepionego przez dążenie zemsty. Jednakże polecam Wam tę pozycję. Powieść jest przepełniona szybką akcją a język którym jest napisana sprawia iż nie sposób oderwać się od niej. Jeśli miałbym do czegoś się doczepić to byłaby to tylko bardzo delikatna fantastyka. Nie będę wam zdradzał tych elementów jednakże gdyby ich nie było książka nadal broniłaby się. Wątki fanastyczne nie przeszkadzają i nie wychodzą na pierwszy plan ale też z drugiej strony stanowią mocny segment uniwersum.
Profil książki w serwisie lubimy czytać:



czwartek, 11 marca 2021

Andrzej Pilipiuk - Czarna Góra

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 24 luty 2021

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Gdzieś w dziczy u stóp Uralu umiera były katorżnik. Jego samotna śmierć staje się początkiem drogi dla dwóch ludzi. Wiekowego zesłańca i kilkunastoletniego chłopaka. Każdy ruszy w inną stronę, a jeden z nich rzuci prawdziwe wyzwanie śmierci. Mistrz Opowiadań odkrywa kolejne tajemnice swoich bohaterów. Tym razem wyjątkowo przewrotnie! Jeśli zastanawialiście się kiedyś, kim był Paweł Skórzewski, zanim został Doktorem Skórzewskim, teraz się tego dowiecie. Dowiecie się także do czego może się przydać pobyt w szpitalu psychiatrycznym, ile może człowieka kosztować imperatyw moralny (w przeliczeniu na złotówki) oraz co łączy Roberta z Marszałkiem Piłsudskim. Dla wyjątkowo zainteresowanych: relacja z ocalenia carewicza Aleksandra z pomocą...polskiej bomby atomowej.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Zestaw pięciu opowiadań. Z początku sądziłem iż nie są one ze sobą w ogóle ze sobą powiązane. No oczywiście poza autorem ale po bliższym zapoznaniu się już nie jestem taki pewien. Nie, jest jeszcze jedna wspólna cecha. W tych opowiadaniach Rzeczpospolita jest pod okupacją. Napisałaby również iż każde z tych opowiadań mogłoby mieć swoje pokrycie w rzeczywistości czy być nią inspirowane gdyby nie "Grom", który momentami wydawał mi się niejako alternatywną wersją historyczną a poza tym za słabo znam historię aby wygłaszać tego typu opinie. Ogólnie wszystkie opowiadania bardzo mi się podobały jednak chyba najbardziej przypadło mi do gustu to zatytułowane "Decha", bez zdradzania jakichś szczegółów w tym dziele towarzyszymy poszukiwaczowi skarbów. Z tym iż tam badania są ukazane niejako tak jak podejrzewam iż wyglądają naprawdę. Przypadkowo natrafiamy na jakiś relikt który ma wskazówkę do odnalezienia czegoś i po poznaniu historii skarbu metodą eliminacji i odsiewania ziarna od plew staramy się odkryć drogę naszego celu. Polecam, zwłaszcza osobom zapracowanym ponieważ poszczególne opowiadania czyta się bardzo szybko.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

wtorek, 2 marca 2021

Tomasz Kaczmarek - Przedsionek Piekła [PRZEDPREMIEROWO]

Ten tekst został stworzony jeszcze w tamtym roku i pewne czynniki zewnętrzne zmusiły wydawnictwo do przesunięcia premiery. Szkoda ponieważ jeśli dobrze pamiętam to wyczekiwałem jej oraz tego by pojawiły się recenzje. Mam nadzieję, że tym razem książka nie zaiczy obsuwy i poznacie ten świat historii alternatywnej, a ja albo przeszukam swoją biblioteczkę i przypomnę sobię szczegóły powieści albo zaczekam na premierę i sprawdzę czy będzie dostępna w moim abonamencie na EmpikGo ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 24 marzec 2021

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód.
Ameryka alternatywnego XIX wieku.
Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Według serwisu lubimy czytać poza jakimiś tekstami do czasopism typu "Nowa Fantastyka" czy "Coś", autor nie ma na koncie żadnych książek. Dlatego z jednej strony jakieś tam doświaczenie posiada a z drugiej między opowiadaniami a pełnowymiarową książką jest różnica i można go potraktować jak debiutanta. 
Książka jest jednym z przykładów historii alternatywnej. Jak na przykład są książki gdzie jakieś działania militarne zakończyły się inaczej. Tutaj mamy technologię. Wyobraźcie sobie człowieka z początków XIX wieku który otrzymuje w prezencie najnowszy smartphone czy coś innego. W tej pozycji mamy Exmore który powstał w elektrowni nazywanej na łamach powieści "silnikiem", nie zostało powiedziane wprost co to za energia ale czytelnik ma swoje podejrzenia. 
Naszymi bohaterami są trzy postacie i dodatkowo kilka drugoplanowych jednakże nie będę wnikał w nie zbyt głęboko aby nie zachaczyć o spoiler. Napiszę tylko iż nie spodziewałem się aż tak dobrze zbudowanych ról, sam nie wiem dlaczego. Nie twierdzę iż postacie da się lubić lub nie ale można zrozumieć zachowanie oraz motywacje. 
Narracja jest prowadzona w formie pierwszej osoby, a poszczególne postacie poznajemy niejako towarzysząc im w scenach życia. 
Książka jest dobrą dorosłą literaturą i stanowiła dla mnie odpoczynek po młodzieżówkach po które ostatnio sięgałem częściej. Jednak przez moje dość przerywane czytanie, czasem musiałem na nowo wchodzić w ten świat. Jeśli podobają Wam się książki bez podziałów na czerń i biel oraz szukacie książki nie dla młodzieży to datę premiery powinniście zaznaczyć sobie na kalendarzu.


Za książkę dziękuję wydawnictwu
Profil książki w serwisie lubimy czytać:

poniedziałek, 1 marca 2021

Podsumowanie luty 2021


Cześć, minął już drugi miesiąc 2021 roku. Nie był on jakoś specjalnie obfity w ilości książek ale po pierwsze lepiej niż w styczniu a po drugie nie ilość a jakość jest ważna. Luty zapisał się pod ilością pięciu książek a najlepszą z nich był Zodiak.

Lista:

piątek, 19 lutego 2021

Stefan Król - Megalopolis 2077



Wydawnictwo: IMAGE
Premiera: 15 listopad 2020

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Poznaj historię Arrona i Ady. Poznaj Megalopolis.
Rok 2077.
Ona – dziewczyna ze slumsów, żyjąca poza systemem brutalna najemniczka.
On – chłopak z klasy średniej, nieszczęśliwie zakochany szeregowy pracownik korporacji.
Jedyne co ich łączy to Megalopolis – położona na obrzeżach Zjednoczonej Europy, dystopijna aglomeracja przyszłości. Lecz gdy wir wydarzeń splata nagle ich losy, wszystko się dla nich odmienia. Odnajdują wspólny cel w walce o wyzwolenie spod technokratycznego reżimu. W walce o lepsze jutro dla pogrążonego w marazmie, wyniszczonego wojnami, zniewolonego przez technologię społeczeństwa.
Odnajdują wspólny cel w walce, w której tacy jak oni, są z góry skazani na porażkę.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


Cóż, na początku chciałbym zaznaczyć iż niezbyt rozważne było wciąganie do tytułu roku "2077", a to dlatego iż ze względu na popularność pewnego cybernetycznego uniwersum z tym samym tytułem potencjalni odbiorcy mogą mieć mylne oczekiwania co do powieści. Okładki nie będę oceniał poza tym iż lepiej by było jakby na niej była Ada zamiast tch dwojga mężczyzn z czego jeden przypomina tego ze wspomnianego już uniewersum. Ale przejdźmy do książki. Jest ona przykładem powieści akcji. Naprawdę praktycznie przez cały czas coś się dzieje. Nie będę wnikał w wątki fabularne ponieważ jak wiecie nie lubię rzucać spoilerami jednak jest kilka ciekawych momentów. Nasi bohaterowie cóż mogę napisać. Ada to typowa najemniczka z przeszłością która po bliżej niesprecyzowanej ilości zleceń postanawia żyć inaczej a to ma być jej ostatnie zlecenie. Arron tutaj mam pewne obawy w pisaniu o nim ponieważ przez pierwszą połowę książki jest całkiem inny niż w dalszej części. Styl autora jest bardzo ciekawy, może nie aż tak obrazowotwórczy jak przy bardziej doświadczonych twórcach ale widać potencjał. Powieść nie jest długa i te 340 stron można spokojnie pochłonąć w dwa wieczory.
Podsumowując. Jest to powieść akcji z ciekawym światem i pomysłem na siebie niepotrzebnie próbującą się podłączyć pod falę zainteresowania uniwersum Cyberpunku.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:

wtorek, 16 lutego 2021

Zapowiedzi marzec 2021

Autor: Sarwat Chadda
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Data premiery: 10 marca 2021 r.
Wydawnictwo: Wilga

Opis wydawcy:

Czwórka Zielonych Płaszczy – Conor, Abeke, Rollan i Meilin – stali się więźniami. Zostali schwytani przez Przysięgłych i zniewoleni mimo że nie popełnili zbrodni, o którą się ich oskarża.
Okazuje się, że spisek przeciwko czwórce bohaterów sięga o wiele dalej, niż się wszystkim wydawało. Ktoś rozdaje karty i manipuluje zarówno Zielonymi Płaszczami, jak i władcami świata Erdasu. Conor, Abeke, Rollan i Meilin mogą (i muszą) zawierzyć tylko swoim zwierzoduchom. Jeśli ich misja się nie powiedzie, Erdas zniknie.
Lektura obowiązkowa dla fanów "Opowieści z Narnii" i "Władcy pierścieni". Siedem wciągających powieści oraz ekscytująca gra tworzą świat, w którym dzieci będą chciały na zawsze zamieszkać!

W skład serii SPIRIT ANIMALS wchodzą:

Spirit Animals. Zwierzoduchy. Tom 1 - Brandon Mull
Spirit Animals. Polowanie. Tom 2 – Maggie Stiefvater
Spirit Animals. Więzy krwi. Tom 3 - Garth Nix, Sean Williams
Spirit Animals. Ogień i lód. Tom 4 – Shannon Hale
Spirit Animals. Naprzeciw falom. Tom 5 – Tiu T. Sutherland
Spirit Animals. Wzlot i upadek. Tom 6 – Eliot Schrefer
Spirit Animals. Wszechdrzewo. Tom 7 – Marie Lu
Spirit Animals. Opowieści zwierzoduchów. Wydanie specjalne – Brandon Mull i inni


W skład serii SPIRIT ANIMALS. UPADEK BESTII wchodzą:

Spirit Animals. Upadek Bestii. Powrót. Tom 1 – Varian Johnson
Spirit Animals. Upadek Bestii. Spalona ziemia. Tom 2 – Victoria Shwab
Spirit Animals. Upadek Bestii. Nieśmiertelni strażnicy. Tom 3 – Eliot Schrefer
Spirit Animals. Upadek Bestii. Ognista fala. Tom 4 – Jonathan Auxier
Spirit Animals. Upadek Bestii. Serce Ziemi. Tom 5 – Sara Prineas
Spirit Animals. Upadek Bestii. Pazur Żbika. Tom 6 - Varian Johnson
Spirit Animals. Upadek Bestii. Szeptacz Burz. Tom 7 – Christina Diaz Gonzales
Spirit Animals. Upadek Bestii. Smocze Oko. Tom 8 – Sarwat Chadda



Autor: Sophie McKenzie
Tłumacz: Barbara Górecka
Data premiery: 10 marca 2021 r.
Wydawnictwo: YA!

Opis wydawcy:

Carey i Amelia są nierozłącznymi BFF. Ich relacja rozpada się jednak z dnia na dzień, gdy Amelię zaczyna trollować online użytkownik o nicku Sweetfreak, a oskarżenie o bycie autorką hejterskich komentarzy pada na jej przyjaciółkę.
Dotąd popularna w szkole Carey zostaje odrzucona przez znajomych. Nastolatka jest gotowa na wszystko, aby udowodnić swoją niewinność, demaskując prawdziwego autora wiadomości. Ale gdy zagrożenie przenosi się do życia poza Internetem, wydarzenia szybko wymykają się jej spod kontroli.
Czy Carey zdoła odkryć, kim jest Sweetfreak, nim ona i jej bliscy znajdą się w prawdziwym niebezpieczeństwie?



Autor: Tomasz Kaczmarek
Data premiery: 24.03. 2021 r.
Wydawca: Uroboros

Opis wydawcy:

Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód.
Ameryka alternatywnego XIX wieku.
Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy.
Staruszek Andrew Milton spędza czas w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale dla skazańców o szczególnie niebezpiecznym rodowodzie. Kathleen Turner trzymana w zamknięciu jak zwierzę czeka, aż nastąpi jej smutny koniec. Janusz Szewczyk, nastoletni syn polskich emigrantów, stara się przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore.
Cała trójka jeszcze nie wie, w jaki sposób niepowstrzymana fala wydarzeń powiąże ich losy. Szaleni naukowcy, okaleczeni pacjenci, szpitale psychiatryczne, tajne laboratoria i osobnicy nazywający siebie bogami-naukowcami.

niedziela, 7 lutego 2021

Ryk Brown - Rebelia Corinari

Wydawnictwo: Drageus Publishing HousePremiera: 28 syczeń 2021


------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Po ocaleniu „Aurory” i ludności Corinair nadszedł czas na odpoczynek, odbudowę zniszczeń i zawarcie nowych sojuszy. Chwila spokoju nie trwa jednak długo i wkrótce kapitan Nathan Scott i jego załoga uzupełniona, o nowych rekrutów spośród Corinari, muszą znów stawić czoła siłom Imperium Ta’Akarów. Podbita dekady wcześniej cywilizacja z pomocą Ziemian stara się odzyskać utracony honor i stawić czoła tyranom. Mimo że nowo zawiązany sojusz dysponuje znacznie mniejszymi siłami, dzięki ziemskiemu napędowi skokowemu efekt zaskoczenia wciąż jest po jego stronie. Wróg ma jednak w zanadrzu kilka niespodzianek...

-----------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

Nasz okręt Aurora znalazł powiedzmy, że w miarę bezpieczny dok na dokonanie najbardziej potrzebnych napraw oraz uzupełnić załogę. Jednak nic za darmo. Fabuła powieści jest bezpośrednią kontynuacją poprzednich tomów i tak naprawdę to nie muszę nic pisać o książce poza tym co już zostało powiedziane przy okazji opinii o poprzednich częściach. Cała seria "The Frontier Saga", jest solidnym przedstawicielem sci-fi akcji gdzie wszystko inne jest tylko tłem. Nie oznacza to, że postacie występujące są płaskie. Wręcz przeciwnie, chociaż to odczucie to akurat może być spowodowane przyzwyczajeniem się do nich. Jeśli lubicie tego typu lekkie powieści kosmiczne to nie zawiedziecie się.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Andrzej Pupin - Piętno Ciemności

Zacząłem tę powieść czytać w piątek 19 czerwca ale panujące upały sprawiły iż musiałem odłożyć ją na dzień kolejny. I mimo, że w sobotę 20 c...