Przejdź do głównej zawartości

Andy Weir - Artemis

Po dłuższym czasie wracam z książką. Tym razem mam dla was twór pisarza znanego z książki "Marsjanin", której opinie możecie znaleźć w archiwum bloga. W skrócie mogę powiedzieć, że książka mi się podobała ale przez to miałem większe obawy wobec tej obecnej. Wiecie gdy jakaś książka osiągnie sukces to autor nie robi jakiś większych zmian w kolejnej aby nie zrazić fanów. Ale dosyć tego przydługiego i nudnego wstępu, czas przejść do konkretów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

Nowa powieść autora bestsellerowego „Marsjanina”! Prawa filmowe kupione na pniu przez producentów hitu „Marsjanin” z Mattem Damonem w roli głównej.

Dwudziestokilkuletnia Jazz marzy o życiu pełnym przygód i dostatków, ale musi pogodzić się z rzeczywistością małego prowincjonalnego miasteczka. Nawet bardzo prowincjonalnego, bo na Księżycu. Dobrze żyje się tam właściwie tylko turystom i ekscentrycznym miliarderom, a tak się składa, że Jazz nie należy do żadnej z tych kategorii. Ma nudną, nisko płatną pracę i sporo długów do spłacenia, nic więc dziwnego, że dorabia drobnym przemytem. Nic dziwnego, że kiedy pojawia się okazja zarobienia naprawdę wielkich pieniędzy, nie waha się ani chwili. Tym, że misterny plan oznacza konieczność wejścia na ścieżkę przestępstwa, nie przejmuje się ani przez chwilę. Prawdziwe problemy pojawiają się wtedy, kiedy okazuje się, że plan ma drugie i trzecie dno oraz że Jazz dała się wplątać w gigantyczną aferę o potencjalnie katastrofalnych konsekwencjach.

źródło opisu: Akurat, 2017

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Wiecie, trudno napisać opinię na temat tej książki nie porównując jej do wcześniejszego dzieła autora. Jednak nie martwcie się, jak zwykle postaram się aby nie było żadnych spojlerów [wiem, że tego nie lubicie]. No więc tak Akcja książki dzieje się w przyszłości w której na powierzchni księżyca powstało miasto, tytułowe Artemis. Główną bohaterką jest Jazz, przemytniczka [i nie jest to spojler ponieważ tego dowiecie się z opisu], i to z jej pespektywy poznajemy miasto oraz główną oś fabularną. Książka pisana jest w formie jakby główna bohaterka opowiadała nam historię i jedną z największych jej zalet jest przełamywanie czwartej ściany poprzez dość liczne uwagi jakie bohaterka kieruje bezpośrednio do czytelnika. Czytałem kilka opinii jakoby początek książki był ślamazarny i lekko nudny i wiecie jak to zripostuję? Jednym słowem. Bzdura! Może i na początku kiedy poznajemy miasto akcja nie leci na łeb na szyje, ale i tak jest to bardzo interesujące i ani trochę nie czułem się "przykuty" do książki na siłę. Bardzo podoba mi się sposób w jaki autor kreuje swoich bohaterów, da się ich autentycznie polubić i mimo pewności, że ze względu na gatunek literacki czy poziom roli postaci wiemy iż nic złego się jej nie stanie [czy raczej nie zginie], to ciekawość tego co będzie na następnej stronie nie pozwala nam odłożyć książki. No cóż, kasyczny syndrom "jeszcze jedna strona, rozdział itp...", aż nagle człowiek się orientuje, że skończył książkę.
Polecam każdemu komu spodobał się styl autora który pokazał w swoim poprzednim dziele. Nie bójcie się, zawód raczej Wam nie grozi.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…