Magdalena Kozak - Nocarz

Wziąłem tę serię tylko dlatego iż tom drugi i trzeci jest w Kolekcji Mistrzów Fantastyki, a jako że zaczynanie serii od drugiego tomu jest niebezpieczne i łatwo wtedy zgubić się w wykreowanym uniwersum wolę zacząć od początku. Chętnych na moją opinię o książce zapraszam poniżej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Seria: Wampiry z ABW
Premiera: 1 styczeń 2015

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Praca w służbach specjalnych niektórych może pociągać, innych odstraszać. Wiadomo — stres, narażanie życia i jeszcze obowiązek, który każe trzymać język za zębami. Nie jest łatwo. Ale dla niektórych to sposób na życie. Dzięki ciągłej dawce adrenaliny we krwi czują, że istnieją. Taką drogę wybrał również bohater książki Magdaleny Kozak. Służbie dla Ojczyzny gotowy był poświęcić wszystko. Dostał nowe życie, nową tożsamość, nową misję. Trafił do tajnej jednostki ABW, która pod przykrywką standardowych działań zajmowała się walką z Renegatami — groźnym rodem wampirów. Stosując coraz nowsze i brutalniejsze metody, Renegaci pozyskiwali świeży, życiodajny pokarm i niebezpiecznie szybko powiększali swoje szeregi. Vesper stanął przed wyborem: ile można poświęcić dla obrony innych, ofiarować własne życie? A co będzie, jeśli wówczas sam zostanie wampirem?
Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy.
Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz, jak bardzo się myliłeś...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Seria z wampirami w tle. No może nie do końca w tle gdyż stanowią główną oś fabularną. Mamy tutaj do czynienia z dwiema grupami wampirów. W pierwszym tomie przyjrzymy się bliżej Nocarzom. Powiedzmy, że takiej policji która ma za zadanie pilnować równowagi oraz aby wampiry nie opijały się za bardzo. Śledzimy akcję towarzysząc najnowszemu członkowi ekipy Vesperowi, notabene jego imię kojarzy mi się z wydawnictwem o tej samej nazwie. Ale odbiegam od tematu. No więc naszego bohatera poznajemy jeszcze jako człowieka i kandydata na członka ABW, później przeniesienie do tajnej organizacji, męczące szkolenie i tym podobne. Nie będę się wdawał w szczegóły. Mogę napisać iż mimo kilku typowych podejść do wampiryzmu jest tu dużo oryginalnych materiałów. A styl pisania autorki jest lekki i sprawiający iż te czterysta stron możnaby spokojnie przyswoić w jeden dzień.
Sama książka jest powieścią akcji, i mimo tego iż pędzi ona dość szybko to na szczęście nie miałem nigdy efektu przemęczenia i czekania na "zaczęrpnięcie tchu", jeśli chodzi o opisy to tak szczerze mimo iż nie są one przesadnie szczegółowe to są wystarczające. W pierwszym tomie autorka skupiła się na Nocarzach co zresztą można wywnioskować po tytule książki, część drugi Renegat to już druga grupa konfliktu i tak prawdę mówiąc nie mogę się doczekać cóż takiego o nich stworzyłą oraz jaką mają motywację. Ponieważ sami Nocarze zachowują się trochę jak najemnicy i wykonują wydane rozkazy. Kto wie, może moje zdanie na temat Renegatów zmieni się po lekturze tamtej książki.
Podsumowując. Książka pełna akcji z podlanymi umiarkowanie mocami wampirycznymi. Lekka lektura na jeden góra dwa dni. Bardzo dobry początek serii, oby w dalszych częściach został utrzymany poziom.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze