Stephen Baxter - Masakra Ludzkości

Po długim czasie wreszcie ukończyłem tę pozycję. Jestem rozdarty w wystawieniu opinii tej książce. Ale nie uprzedzajmy faktów, zapraszam na poniższy tekst.


---------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

 Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Premiera: 2 kwiecień 2019

----------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Błyskotliwa kontynuacja klasycznej Wojny światów H.G. Wellsa.
Minęło czternaście lat od inwazji Marsjan. Ludzkość rozwinęła się, cały czas obserwując niebo, choć żyje w przekonaniu, że dysponuje wiedzą, jak można sobie poradzić z zagrożeniem ze strony Obcych. Marsjanie są nieodporni na ziemskie zarazki. Wojsko jest przygotowane. Poznanie urządzeń znalezionych w pozostałych po Marsjanach Machinach Bojowych oraz w walcach, w których przylecieli, pozwoliło dokonać ogromnego skoku technologicznego.
Gdy zaobserwowane zostają zjawiska świadczące o wystrzeliwaniu z Marsa kolejnych walców, nie ma powodu do niepokoju. Chyba, że zwraca się uwagę na słowa Waltera Jenkinsa, narratora powieści Wellsa. Jego zdaniem pierwsza inwazja była jedynie misją zwiadowczą, poprzedzającą prawdziwy najazd, a Marsjanie wyciągnęli wnioski z przegranej, zmienili metody działania i stanowią znacznie większe zagrożenie niż poprzednim razem.
Ma rację…
„Opowieść o inwazji Obcych, której życia przydają zarówno wybrana historia alternatywna, jak i wiarygodność sylwetek bohaterów… Cień Wellsa na pewno bije brawo w Walhalli science fiction”.
„Wall Street Journal”
„Świetna rozrywka, łącząca hołd z ekstrapolacją. Rozdziały u Baxtera to krótkie, ostre wstrząsy. Autor inteligentnie wykorzystuje wiele postaci stworzonych przez Wellsa i regularnie raczy tych czytelników, którzy dobrze znają jego twórczość intertekstualnymi aluzjami”.
„The Washington Post”
„Niezwykle wciągająca fabuła! Czuć, że to dzieło powstałe z prawdziwego zamiłowania. Nie znam innego żyjącego pisarza, który bardziej zasługiwałby na miano niż Baxter”.
„The Guardian”

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/masakra-ludzkosci.html

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Na samym początku chciałem was uprzedzić przed stwierdzeniem "oficjalna kontynuacja Wojny Światów", to nieprawda. Ponieważ aby coś było kontynuacją to musiałoby być stworzone przez autora pierwowzoru. Ta książka może być fanowskim rozbudowaniem uniwersum o jedną z przyszłości. Niestety ta powieść udaje tempem rozgrywki oraz sposobem opisu sytuacji książkę Wellsa przez co jest nudna i trudna w odbiorze. Zupełnie jakby sam autor próbował wczuć się w postać twórcy "Wojny Światów" i wyobrazić sobie jak on napisłby kontynuację. Co niestety niezbyt mu wyszło, i to z kilku powodów. Najważniejszym jest czas w którym stworzone zostały obie pozycje i o którym opowiadają. Wells opisywał to wszystko mniej więcej w swoich czasach a w Masakrze Ludzkości cofamy się do jego czasoprzestrzni z teraźniejszości. Dodatkowym elementem przeszkadzającym we wniknięciu w uniwersum jest poprowadzenie narracji w całości w czasie przeszłym przez co od początku do końca wiemy iż są to wspomnienia i nie czujemy żadnego niepokoju dotyczącego osób przedstawionych czy głównej bohaterki. A skoro mowa o bohaterce to tutaj również muszę ponarzekać z powodu dużej prostoty w budowie postaci. Prawie siedemset stron a żadna z postaci nie zapadła mi szczególnie w pamięć. Nie będę pisać o elementach fabuły, no może z wyjątkiem tego iż widzę tam pewne zamiłowanie do dystopii które autor starał sie zakamuflować. Troszkę nie przypadło mi do gustu zakończenie i nie dlatego iż ze względów książkowych jest nielogiczne wręcz przeciwnie, od mniej więcej połowy wiadomo do czego dążymy ale jest jakieś takie nijakie, zwłaszcza po lekturze epilogu. Aby nie być zbyt negatywnym dla tej pozycji powiem iż mimo swojej dużej objętości książkę czyta się przyjemnie. Tylko najważniejsze, nie traktujcie tego tak jak wszem i wobec ogłaszają źródła marketingu a jako wizję fana.


Dacie szansę tej pozycji?
Jak zawsze czytam każdy komentarz i zostawiam tamtejszą sekcję do waszej dyspozycji.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Prześlij komentarz

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)