Przejdź do głównej zawartości

John Scalzi - Upadające Imperium

Po długiej przerwie podczas której powoli czytałem tę książkę a oprócz tego relaksowałem się podczas słuchania audiobooka Łowcy, czyli trzeciej części Zapomnianej Księgi Pauliny Hendel, zastanawiając się jednocześnie czy nowe wydanie również doczeka się wersji audio. Ale wracajmy do książki. Autora znam z "Wojny starego człowieka", ale to zupełnie inne uniwersum i lepiej nie porównywać do siebie tych dwóch książek. Zabrało mi to dużo czasu ponieważ jakoś nie miałem ochoty na czytanie a po za tym i tak wynik kwietniowy jest dość ok. Jeśli interesuje was co mam do napisania na temat tej powieści to zapraszam poniżej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

 Wydawnictwo: NieZwykłe
Seria: The Interdependency
Premiera: 6 marzec 2019

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Pierwsza powieść nowej serii książek w konwencji space opera, osadzonych w całkowicie nowym uniwersum, napisana przez laureata nagrody Hugo, autora bestsellerów z listy „New York Timesa”: „Wojna starego człowieka” oraz „Czerwone koszule”.
Naszym Wszechświatem rządzi fizyka, więc podróżowanie szybciej niż prędkość światła nie jest możliwe. Tak było, dopóki nie odkryto Nurtu – pozawymiarowego pola, do którego możemy uzyskać dostęp w określonych punktach Czasoprzestrzeni, a ono niesie nas do innych światów, krążących wokół innych gwiazd.
Ludzkość wybrała się z Ziemi w kosmos i z czasem zapomniała o swoim rodzimym świecie, tworząc nowe imperium, Wspólnotę, której etos mówi, że żadna z placówek zamieszkanych przez człowieka nie jest w stanie przetrwać bez pozostałych. To stanowi barierę dla międzygwiezdnych wojen, ale też system kontroli władców nad imperium.
Nurt jest wieczny, ale nie statyczny – tak jak rzeka zmienia swój bieg, odcinając różne światy od reszty ludzkości. Kiedy przemieszczanie się Nurtu zostaje odkryte – co może się zakończyć odizolowaniem wszystkich miejsc zamieszkanych przez człowieka poprzez uniemożliwienie podróży szybszych niż prędkość światła – troje ludzi: naukowiec, kapitan statku kosmicznego oraz cesarzowa Wspólnoty, prowadzą wyścig z czasem, żeby zbadać co, jeśli w ogóle cokolwiek, da się uratować z międzygwiezdnego imperium, znajdującego się na krawędzi rozpadu.

źródło opisu: Wydawnictwo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Tom otwierający nową serię ma ciężkie zadanie. A z tą konkretną książką mam ciężki orzech do zgryzienia. Może dlatego, że dla książek z gatunku sci-fi tak samo jak fantastyki mam większe wymagania ale jednak krótką pisząc nie zachwyciła mnie ona. Sama budowa uniwersum oparta na Nurcie, który sam w sobie jest bardzo oryginalny. Jest ciekawy i chce się poznać więcej na jego temat. Jednakże książka jest tak bardzo przegadana iż nawet wątek akcji cierpi przez nią na pewnego rodzaju ślamazarność. Nie twierdzę iż jest to spowodowane stylem autora ponieważ o ile dobrze pamiętam w innej swojej powieści akcja jest poprowadzona bardziej dynamicznie. Dodatkowo troszeczkę przeszkadza mi częste używanie wulgaryzmów. I gdyby to było uzasadnione przez osobowość postaci czy sytuację to nawet nie zwróciłbym uwagi ale niestety tak nie jest.
 Jeśli miałbym oceniać książkę to jest to solidne sci-fi ale bez rewelacji.

Dacie szansę autorowi? A może szukacie innej książki. Jak zawsze sekcja komentarzy jest cała wasza.


Profil książki w serwisie lubimy czytać:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4812196/upadajace-imperium

Komentarze

 1. Space opera, ani ogólnie science-fiction, to raczej nie jest moja bajka. Raczej nie sięgnę po "Upadające imperium".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie lepsza space opera to książki z uniwersum Mass Effect z tym, że trzeba pamiętać iż tom Przebudzenie niestety ma inaczej przetłumaczone nazwy niż jest to pokazane w grach z uniwersum.
   A sama książka nie jest zła ale przegadana. Jest dużo innych książek z tej kategorii które można polecić.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Ta sekcja należy do Was. Zostawcie ślad po sobie ;)

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…