Marie Brennan - W Sanktuarium Skrzydeł

I kolejna seria uległa zakończeniu. Tym razem jest to pięciotomowy cykl "Pamiętnik Lady Trent", szczerze to lekko obawiałem się ostatniego tomu. Czy aby będzie trzymać poziom poprzednich części i cała historia się za bardzo nie rozwodni. Tak na szybko nie musicie się obawiać i jeśli podobały się wam poprzednie części ta również przypadnie do gustu.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Premiera: 6 lipiec 2021

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis wydawcy:

Ostatni tom pamiętników lady Trent odsłania wreszcie prawdę o jej najgłośniejszej przygodzie - wspinaczce na najwyższy szczyt świata we wrogiej Scirlandii i niezwykłych odkryciach po drugiej stronie, w Sanktuarium Skrzydeł.
W wieku prawie czterdziestu lat Izabela cieszy się zasłużoną sławą i pozycją w świecie naukowym jaka badaczka smoków. Jednak jej ustabilizowane życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy dociera do niej informacja o odkryciu szczątków nieznanego gatunku smoka. Pokusa jest nieodparta, toteż Izabela podejmuje wyprawę do najwyższego na świecie górskiego masywu Mrtyahaimy, gdzie podobno znajduje się drugi taki okaz. Jak zwykle lady Trent musi pokonać liczne przeszkody natury administracyjnej i politycznej, jak zwykle naraża się na niewygody i niebezpieczeństwa. Jednak wszystkie przeciwności bledną w obliczu zagrożenia, jakim jest sama Mrtyahaima, najbardziej nieprzyjazne dla człowieka środowisko na planecie. Tam, wśród wiecznych śniegów i lodów, Izabela dokonuje najważniejszego odkrycia w swojej karierze - odkrycia, które nie tylko zrewolucjonizuje dziedzinę biologii smoków, ale zmieni na zawsze oblicze całego świata.
„»W Sanktuarium Skrzydeł« opowiada największą przygodę lady Trent, zamykając tę niezwykłą pentalogię w wielkim stylem. Wspaniałe i niezwykle satysfakcjonujące podsumowanie doskonałej serii!”.
„The Speculative Herald”
Pasjonujący finał cyklu o skandalizującej badaczce smoków.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

W tym tomie lady Trent jest już znaną i cenioną badaczką smoków. Podczas pewnego spotkania dostaje wiadomość o ciele nieznanego wcześniej gatunku smoka. Co dziwne zważywszy na specyficzną metodę znikania ciał. Nie będę zdradzał więcej z aspektów fabularnych ale czytelnicy mogą się potężnie zdziwić. Książka jak to pamiętnik pisana jest z perspektywy pierwszej osoby jako wspomnienie lady Trent dlatego nie będzie zaskoczeniem gdy napiszę iż nie skończyło się to wszystko jej śmiercią, przecież gdyby umarła nie mogłaby spisać swoich przygód. Dodatkowo czasami wtrąca elementy tłumaczące postępowanie tamtej siebie widząc co zrobiłaby inaczej. Powieść jest bardzo interesująca i cieszę się iż dałem się skusić oryginalnymi okładkami oraz opisem pierwszego tomu i zostałem aż do końca. Niestety moje miejsce na półkach jest ograniczone i ta seria akurat nie zagości w formie fizycznej ale na półce czytnikowej będą sobie leżeć. Chciałbym tylko ostrzec iż fani dużej ilości akcji srodze się zawiodą. Cała seria jest niejako odkrywaniem nowych gatunków i sprawdzaniem prawdziwości różnych teorii. Celowo piszę o całej serii a nie o ostatnim tomie ponieważ nie chcę pisać spoilerów a praktycznie cały ten tom jest skutkiem i potencjalnym spoilerem czterech poprzednich.
Świetnie spędziłem czas przy tej serii i może kiedyś gdy szczegóły powieści wylecą mi z głowy powrócę do niej.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze