Piotr Patykiewicz - I wrzucą was w ogień

Cóż mam Wam napisać. Wierzcie lub nie ale nie sądziłem iż uda mi się tę pozycje przeczytać w październiku. Oczywiście cieszy mnie to jednak nie spodziewajcie się iż każdy miesiąc będzie aż tak obfity względem opinii książkowych, ta ilość jest raczej wyjątkiem od normy i o ile dobrze mi się wydaje to od początku roku chyba dopiero drugi raz zdobyłem taką ilość, ale sprawdzę to pod koniec grudnia ;) A teraz zapraszam do opinii książki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

 Wydawnictwo: SQN
Cykl: Dopóki nie zgasną gwiazdy
Premiera: 14 wrzesień 2016

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Sama wiara już nie wystarczy
Długo szliście przez ciemną dolinę i zła się nie ulękliście, ale dalej już nie dojdziecie. Lepiej dla was było, gdy ukrywaliście się w Górach, musieliście dzień po dniu patrzeć prosto w ślepia Lucyfera i nie mieliście na swoją obronę nic oprócz wiary. Lepiej mimo strachu przed śmiercią albo opętaniem, mimo głodu, mimo znoju ponad siły. Lepiej, bo wtedy żyliście naprawdę!
Ruiny. Wieczny mróz. Samotność. Jak wiele możesz oddać, żeby przeżyć?
Z chłopca wiecznie goniącego za przygodą Kacper wyrósł na twardego mężczyznę. Życie w konserwatywnej społeczności, ciągłe zagrożenia i trudne decyzje zahartowały go i uczyniły wzorem dla wielu. Teraz musi udać się w nieznany świat cywilizacji wyrosłej na gruzach miasta sprzed Upadku. Ceny takiej jak ta, którą przyjdzie mu zapłacić za ocalenie córki, nie żądano od nikogo przed nim.
Kaśka, córka Kacpra, postanawia odejść z Osady, by dogonić marzenia o życiu w Mieście. Tam, w tajemniczej i otoczonej kultem Ciepłowni, ogląda rzeczy, których istnienia nie przeczuwała, i odkrywa, że stała się częścią nieludzkiego planu.
Gęsta i przejmująca opowieść o zderzeniu dwóch światów: wiernego zasadom i pogrążonego w zepsuciu. Patykiewicz celnie i przenikliwie opowiada o przyszłości, która przytrafić się może również nam.
***
Polecam z czystym sumieniem. Piotr Patykiewicz doskonale radzi sobie z trudną materią postapokalipsy. Jego najnowsze książki zmrożą do szpiku kości nawet najtwardszego czytelnika.
Robert J. Szmidt
Piotr Patykiewicz z reporterską dokładnością godną Centkiewiczów kreśli świat zupełnie unikalny w polskiej postapokalipsie. Fascynujący opis ultrakonserwatywnego społeczeństwa, ludzkie dramaty i surrealistyczne zagrożenie to składniki, z których Patykiewicz stworzył godną podziwu literacką ucztę.
Dominika Tarczoń, Post-Apokalipsa Polska
Patykiewicz w najnowszej książce potwierdza swój wysoki kunszt, oferując nam powieść dojrzałą, pełną emocji i głęboko humanistycznego przesłania. I wrzucą was w ogień to polskie postapo z najwyższej półki.
Michał Tusz, Trzynasty Schron

źródło opisu: materiały wydawnictwa

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:

 Bardzo oryginalna książka w kategorii post-apo. Na początku miałem mały problem z ułożeniem tego w czasie od, nazwijmy to roboczo, Końca cywilizacji jaką znamy. Odnosilem się do pewnego czasu wspominanego kilka razy na łamach książki ale dopiero na samym jej końcu okazało się czy moje podejrzenia są prawidłowe czy nie [wybaczcie taki tekst ale nie chcę psuc Wam przyjemności z samodzielnego odkrywania]. Mogę za to zdradzić Wam iż z całej książki wręcz emanuje zimno. I to takie lodowcowe, dlatego przygotujcie sobie coś ciepłego na czas lektury tej pozycji. Trochę ciężko powiedzieć mi cokolwiek o postaciach obecnych na stronach tej bądź co bądź obfitej [prawie 450 stron], a to dlatego iż nie czułem by w jakikolwiek sposób zmieniali się. Oczywiście zdarzały im się przygody, nawet wiele, ale do każdej podchodzili jak aktorzy do roli wyuczonej i odgrywanej przez wiele lat, i to czasem wyjątkowo słabo. Przez co nie wydawali się [tu dziwne określenie], do końca rzeczywiści.
Sam styl w jakim napisana została książka, jest interesujący i pokazuje nam różne sceny [poukładane chronologicznie i często zachodzące na siebie], towarzysząc jednej z osób. Jednak należy Wam się ostrzeżenie iż pierwsze sto, stodwadzieścia stron może was bardzo łatwo odrzucić od samego produktu. Musicie mieć na uwadze iż wprowadzenie do tego uniwersum jest długotrwałe i zanim powiecie, że to jest drugi tom i nie powinien tłumaczyć tego co pewnie zostało już powiedziane w poprzedniczce chciałbym powiedzieć iż mam świadomość, że przeczytałem końcowy tom, chociaż z racji końca wcale nie zdziwiłbym się gdyby autor planował napisanie kolejnej części. Mimo dość gwałtownych zamknięć kilku ważnych wątków został jeden bardzo ładnie pozostawiony z wieloma niedopowiedzeniami.
Ogólnie, książka jest interesującą pozycją z długim rozwinięciem, sztucznymi bohaterami, akcją której trzeba pozwolić się rozkręcić a także zakończeniem pozostawiając czytelnika w nadziei na kontynuowanie wątków.

Jak zawsze zostawiam sekcję komentarzy dla Was

Profil książki w serwisie lubimy czytać:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3748936/i-wrzuca-was-w-ogien

Komentarze