Przejdź do głównej zawartości

Miroslav Žamboch - Wylęgarnia: Śmierć zrodzona w Pradze

Stęskniliście się za twórczością Žambocha? Dawno go nie było na blogu ;) Jak dobrze wiecie autor jest jednym z moich ulubionych ale to wcale nie oznacza, że ma "z górki", wręcz przeciwnie. Przez swoje książki tak bardzo podniósła poprzeczkę iż sam jestem ciekaw czy podoła takiemu wyzwaniu.
Acha, zanim zaproszę Was do czytania opinii takie małe ogłoszenie. Biorę udział w wyzwaniu "Legendarny Kwiecień", w którym mam postawione zadanie stworzenia dla Was opowiadania ze słowiańskim klimatem, mam już ogólny zarys w głowie i postaram się w najbliższy weekend ubrać to w słowa.
To tyle a teraz zapraszam do dalszej części opinii ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 10 kwietnia 2009
Seria: Wylęgarnia

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

Kim ty w ogóle jesteś? Pieprzony Bond w spódnicy?
Marika Zahaňská to młoda, wysportowana i niezwykle seksowna kobieta.
Pracuje jako asystentka w wyższej szkole i – nie licząc problemów uczuciowych czy pojawiającego się czasami debetu na koncie – prowadzi stosunkowo spokojne życie.
Do czasu.
W ciemnej uliczce gdzieś za Książęcą w Pradze natknie się na uzbrojonego bandytę i młodego człowieka, który pomoże jej wydostać się z tarapatów. W ciągu zaledwie kilku godzin wplącze się w niebezpieczną grę, którą prowadzą między sobą wywiad amerykański, poszukujący walizek nuklearnych i czesko-rosyjska mafia atakowana przez tajemniczych najemników.
Wyjaśnienie zagadki, śmierć albo życie, znajduje się właśnie w Pradze.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Jestem świeżo po przeczytaniu pierwszego tomu serii "Wylęgarnia" i muszę się przyznać, że po przeczytaniu ostatniego zdania od razu naszła mnie ochota sięgnięcia po kolejny. Z dwóch powodów. Po pierwsze nie chciałem rozstawać się jeszcze z bohaterami [ale o nich później], a po drugie przy zakończeniu wyrwało mi się na głos zdanie "Žamboch, ty Polsacie", ale nie będę zbyt wiele mówił o zakończeniu by nie psuć wam niespodzianki. Chciałem Was tylko przestrzec byście nie zaczynali tej książki bez posiadania drugiego tomu. W porządku a teraz przejdźmy do książki.
Akcja/ogólnie o książce. Scen w któych coś się dzieje jest bardzo dużo i chyba najwięcej ze wszystkich książek autora które do tej pory czytałem. Nie jest to wada ponieważ widać że pisarz tworzy te sceny w sposób bardzo plastyczny. Tak, że z małym wysiłkiem wyobraźni rysują się one przed nami. Jednak mimo takiej dużej ilości szybszych scen są one podane w formie która nie sprawia wrażenia przesytu. Akcja książki rozgrywa się w Pradze w czasach teraźniejszych, trzeba również pamiętać iż Wylęgarnia NIE JEST gatunkiem fantastyki, posiada elementy tego gatunku jednakże w przeważającej części jest to książka akcji typu "Tożsamość Bourne'a" czy inne tym podobne.
Bohaterowie. Teoretycznie bohaterką książki jest Marika Zahaňská, lecz tak naprawdę jest ich sześciu albo siedmiu. I mimo tak dużej ilości każdy z nich został zapisany w sposób zapadający w pamięć. Prawdopodobnie dzięki zmiennemu stylowi narracji w którym co jakiś czas przeskakujemy pomiędzy bohaterami. Jest to niebezpieczny zabieg i podczas nieudolnego manewru czytelnik mógłby zostać wyrwany z kontekstu, na szczęście tutaj podczas czytania czytelnik sam zadaje sobie pytanie w stylu "ciekawe co teraz porabia ..... [imię bohatera]", a po kilku stronach pisarz ukazuje nam tę postać.
O samej fabule nie będę się rozpisywać a także o głównym wątku powieści który pozostał zasnuty tajemnicą. Tak prawdę mówiąc to pierwszy tom dawał same pytania i kilkadziesiąt teorii jednak nie wiadomo czy którakolwiek z nich jest prawdziwa. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zasiąść do czytania drugiego tomu książki.

link do profilu książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…