Przejdź do głównej zawartości

Adrian Tchaikovsky - Dzieci czasu

Udało mi się, mimo iż w kwietniu przeczytałem mniej książek niż w poprzednich miesiącach to różnica nie jest aż tak duża, ale to zobaczycie w podsumowaniu. Ostatnia książka przeczytana w kwietniu podobała mi się, a po bardziej rozbudowaną opinię zapraszam poniżej.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:

Premiera: 4 lipiec 2017
Wydawnictwo: rebis

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

CYWILIZACJA NA SKRAJU ZAGŁADY. CZY NOWĄ ZIEMIĘ ODZIEDZICZĄ LUDZIE?
Najlepsza powieść science fiction 2016
Nagroda Arthura C. Clarke'a
Ostatni ludzie opuścili umierającą Ziemię, by desperacko poszukiwać wśród gwiazd nowego domu. Odkrywają prawdziwy skarb, pozostałość po dawnej eksploracji kosmosu: terraformowaną planetę, jakby wprost przygotowaną na ich przyjęcie. Nowy Eden okazuje się jednak daleki od idyllicznej przystani dla ludzkości. Eksperymenty z czasów ziemskiego Starego Imperium stworzyły tam cywilizację, która dla ludzi jawi się niczym najgorszy koszmar. Szybko staje się jasne, że w nieuchronnym konflikcie może ocaleć tylko zwycięzca. Gra o przetrwanie będzie bezwzględna. Czy ludzie zasługują na to, by zostać spadkobiercami nowej Ziemi?
Najbardziej ożywcze spojrzenie na dystopię i ewolucyjne kreowanie świata, z jakim się kiedykolwiek zetknęliście w powieści
- .Peter F. Hamilton
Mistrzowsko opowiedziana historia, przywodząca na myśl gigantów SF – Clarke’a, Asimova (…) epicka w rozmachu i genialna w wykonaniu. -G
eeksyndicate.co.uk
Połączenie klimatu Stephena Baxtera z rozmachem Petera Hamiltona i klasyką w stylu Davida Brina i Grega Beara – epicka SF, która błyskawicznie przykuwa uwagę.
- SFF World
Wszystkie kluczowe elementy klasycznych powieści SF połączone z talentem pisarza, który wie, jak stworzyć świetną, rozrywkową opowieść. Lektura obowiązkowa.
- SF Book
Wielka literatura poruszająca najistotniejsze tematy – bogów, mesjaszy, sztucznej inteligencji i losów ludzkości we wszechświecie.
- Financial Times

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Książka z bardzo oryginalnym zakresem czasowym. Nie pamiętam abym czytał inną pozycję z takim rozwiązaniem wątku. Ale wróćmy do ogólnego zarysu historii. Imperium ludzi rozciąga się daleko poza granicę Układu Słonecznego, mają kolonie i ogólnie rzecz biorąc osiągnęli wiek ekspansji kosmosu. My śledzimy jedną z grup terramorfujących planetę, a właściwie jesteśmy na końcu ich pracy. Nie będę Wam spojlerował, że nie wszystko poszło zgodnie z planem a konflikty Imperium mają dość duże skutki. Akcja książki przeskakuje pomiędzy tym co dzieje się na planecie a mieszkańcami statku-arki wysłanego z Ziemi, jednak jaka to Ziemia oraz ile czasu minęło to musimy sobie sami odpowiedzieć dostając tylko mgliste wskazówki. Kiedy autor pokazuje dwie strony to dużo prawdopodobne jest iż na jakimś etapie trafią one na siebie i tak jest też tutaj, lecz pisarz dodał kilka oryginalnych elelmentów. W sumie to książka jest doskonałym przykładem na to, że z elementów eksploatowanych w wielu pozycjach można wykrzesać coś nowego, trzeba tylko mieć swój własny pomysł. Bohaterowie, i tu miałem pewien problem. Obie strony posiadają postacie zapadające w pamięć i które nie mylą się z innymi lecz wydaje mi się iż autor trochę więcej czasu poświęcił mieszkańcom planety i chciał skupić większą sympatię czytelnika właśnie tam. Akcja, książki to typowy przykład tematyki sci-fi, gdzie jest budowanie napięcia i szybka scena kulminacyjna. Niektórzy twórcy podczas budowania napięcia boją się znudzić czytelnika i podsuwają różne elementy które aż "biją po oczach" swym wymuiszeniem. Na szczęście tu czegoś takiego nie uświadczycie i książka bez tych elementów wydałaby się pusta. 
Polecam każdemu fanowi gatunku.

Link do profilu książki w serwisie lubimy czytać: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…