Przejdź do głównej zawartości

Stephen King, Richard Chizmar - Pudełko z guzikami Gwendy

Czy to już uzależnienie iż traktuje książki mające prawie dwieście stron za krótką formę? Taka refleksja naszła mnie gdy skończyłem tę pozycję. Czy to dużo czy mało musicie sami zdecydować, ja bardziej skłaniam się ku umiejscowienia jej wśród "krótkich form", szcególnie przy książce autora po której każdy klaun był dla mnie osobnikiem ukrywającym mroczną przeszłość ;) No ale wy jesteście tu bym napisał Wam kilka słów o książce z tytułu a więc nie wdając się dłużej w takie rozważania zapraszam do dalszej części posta.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:

Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 22 listopad 2017

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

Opowiadanie napisane wspólnie z Richardem Chizmarem, którego akcja rozgrywa się w miasteczku Castle Rock w 1974 roku.
Istnieją trzy drogi prowadzące do Castle View z miasteczka Castle Rock: Trasa 117, Pleasant Road i Schody Samobójców. Każdego dnia latem 1974 roku dwunastoletnia Gwendy Peterson wybierała schody podtrzymywane na mocnych, żelaznych śrubach nad klifem. Na szczycie schodów Gwendy łapała oddech, słyszała krzyki bawiących się dzieciaków. Z oddali słychać uderzenie kija bejsbolowego, to ćwiczący członkowie Ligi seniorów przed charytatywnym meczem z okazji Święta Pracy.
Pewnego dnia ktoś obcy woła do Gwendy: „Hej dziewczynko. Podejdź tu, pogadamy sobie”. Na ławce siedzi mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej pod szyją. Na głowie ma mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas, gdy kapelusz ten zacznie pojawiać się w koszmarach Gwendy.
Stephen King tak przedstawił powstanie noweli: „Miałem historyjkę, której nie mogłem skończyć a Chizmar pokazał mi jak dotrzeć do końca stylowo i z polotem. To był fajny czas, myślę, że czytelnicy też spędzą mile czas podczas lektury. Jeśli zostaną z pytaniami czy pojawią się sprzeczki – jeszcze lepiej”.
Wydanie ilustrowane przez Bena Baldwina (okładka) i Keitha Minniona (środek).

źródło opisu: Albatros, 2017

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Na początku słówko o okładce, nie o obwolucie która rzuca się w oczy. Gdy na nią spojrzałem to moją pierwszą myślą było "ocho, nie pamiętam tytułu ale okładka była niebieska". W sumie ta minimalistyczna okładka bardziej mi się podoba ale obwoluta również ma w sobie pewien urok. Ale przyjrzyjmy się zawartości książki. Akcja książki toczy się w 1974 roku, no przynajmiej na początku i pokazuję Gwendy która dostaje dość niecodzienny prezent [tytułowe pudełko], wraz z kilkoma ostrzeżeniami. Trochę żaluję iż ma ona tylko swoje niecałe dwieście stron gdyż chciałoby się dłużej towarzyszyć dziewczynie a także dowiedzieć się czegoś o wątkach które autor [autorzy] nam tylko wspomiał i ukrył całunem tajemniczości. Główną bohaterkę poznajemy podczas wakacji przed rozpoczęciem gimnazjum a żegnamy na studiach i przez ten czas widać zmianę w jej zachowaniu oraz powstają miliardy pytań tak tych które ona sobie stawia jak i tych które rodzą się w naszych głowach. Chciałoby się posiąść większą wiedzę na temat tajemniczego pudełka [i pewnej postaci pojawiającej się na łamach książki]. Książka wciąga bardzo i widać w niej pióro mistrza. Wiem, że jeśli już się zdecydujecie to nie pożałujecie jednak ja czuje pewien niedosyt i coś jakby autor stawiał sobie granicę której nie chciał przekroczyć w tym dziele.

profil książki na lubimy czytać:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…