Agnieszka Steur - Wojna w Jangblizji - tom 1 W Tamtym Świecie

Po długim czasie skończyłem tę książkę i wiecie jestem zły na siebie iż tak długo mi to zeszło ale to dlatego iż tak naprawdę z tych czterech dni to przez trzy w ogóle nie miałem czasu aby poznac chociaż jedno zdanie. Jeśli jesteście ciekawi mojego zdania na jej temat zapraszam poniżej.

------------------------------------------------------------------------------

Okładka:

 Wydawnictwo: Poligraf
Seria: Wojna w Jangblizji
Premiera: 10 stycznia 2013

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

Królowa Zara jest przerażona, gdy wybucha w Jangblizji wojna. Jej dzieci, Roan i Nana, powierzone Owcowatej Irys, chronią się w Tamtym Świecie – w straszliwym miejscu znanym tylko z opowieści dla dzieci. Gdy na zamku pojawiają się rycerze wroga, Zara zostaje osadzona we Wschodniej Wieży. Nie mając kontaktu ze światem zewnętrznym, nie potrafi uwolnić się od myśli, że już nigdy nie zobaczy najbliższych. Strach, tęsknota i bezsilność stają się najgorszym więzieniem.

Tymczasem książęta poznają Tamten Świat przekonani, że są jedynymi Jangblizjanami, którzy tam zamieszkali. Z czasem zaczynają dostrzegać niepokojące ślady obecności rodaków. Zaufani poddani strzegą królewskich dzieci, ale przebywanie w nieprzyjaznym świecie staje się coraz bardziej niebezpieczne. Odkrywanie tajemnic nowej krainy zmienia się w poznawanie siebie, swojej rodziny i historii ojczystej Jangblizji.

„Wojna w Jangblizji” to powieść o zrodzonym w umyśle autorki świecie pełnym oryginalnych stworzeń, o przyjaźni (nie tylko między ludźmi), o poświęceniu, walce o wolność i szukaniu swojego miejsca. Pisarka w nietuzinkowy i swobodny sposób rozbudza w czytelniku refleksje i empatię, a także bawi naturalnością dziecięcych spostrzeżeń.

W opowieści Agnieszki Steur bez lęku można zagłębiać się w niespokojne i niepewne losy królewskiej rodziny. Znużenie codziennością znika w świecie magii i tajemnic, a chęć poznania sekretów skrywanych przez rodziców, towarzysząca niemal każdemu z nas, jest w pełni zaspokojona.

źródło opisu: nota Wydawcy

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

Wiecie, książka otwierająca nowy cykl ma trudne zadanie, nawet nie wiem czy nie jest ono trudniejsze niż przy okazji drugiej części. Musi ona zaintrygować czytelnika na tyle by odbiorca chciał poznać kolejne przygody postaci. Tytułowa Jangblizja jest światem w którym zwierzęta ewoluowały wraz z ludźmi nie będę tutaj o tym ponieważ jest to dość ciekawy wątek i dobrze by było jakbyście sami się o tym przekonali. Nie będzie spojlerem jeśli powiem iż rozpoczynamy od wojny w kraju. A dokładnie od poznania królowej Jangblizji osadzonej w więzieniu. Jednak wątek królowej mimo iż ciekawy to tak naprawdę ma za zadanie uzupełnić obraz. Głównym wątkiem jest podróż do "Tamtego Świata", dzieci królowej. Widzimy ich problemy ze zrozumieniem oczywistych rzeczy dla mieszkańców świata a całkiem nowego dla nich. Sam wątek świata oraz pewna tajemnica tam zawarta również warta jest poznania. Wiele dobrego można powiedzieć o styl pisania autorki oraz tempie akcji w tej części. Są momenty gdy jest szybka i czuć to, jednak plusem jest to iż autorka umiejętnie szachuje momentami wytchnienia dla czytelnika. Przyznam szczerze iż bałem się by postacie bohaterów nie były zbyt płaskie, i tu moje obawy sprawdziły się połowicznie. Troszkę więcej chciałbym wiedzieć o opiekunach dzieci, zwłaszcza iż są oni z innych ras niż ludzie. Dodatkowo, ale to tylko moje zdanie, troszeczkę niepotrzebny był motyw zadurzenia pewnej postaci kobiecej. Na szczęście [bądź nie], jest to wątek bardziej z trzeciego planu.
Ogólnie książka jest ciekawa i nie żałuję spędzonego z nią czasu ;)

Profil książki w serwisie lubimy czytać:

Komentarze