Leszek Machała - Neida i Zemsta Bogów

Cześć dzisiaj mam dla Was kolejną z moich zaległych książek. Ta jak i trzy inne które mam w kolejce przyszła do mnie w Pace książek, film z otwarcia możecie znaleźć gdzieś na blogu. Wiecie, chciałbym te książki szybciej dla Was czytać [wiem iż moje tempo nie jest jakieś porywające], ale ostatnio nie dość, że jest mało czasu to jeszcze temperatury sprawiają iż tak bardzo się nic nie chce, że "głowa mała". No, ale przestańmy marudzić i czas dowiedzieć się czegoś o tej książce.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Okładka:


Wydawnictwo: Poligraf
Premiera: 10 styczeń 2017

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis marketingowy:

AKCJA, DYNAMIKA, EMOCJE – to słowa, które w dość lapidarny, ale niezwykle trafny sposób określają tę książkę. Już pierwsze zdania powieści przenoszą czytelnika w sam środek dynamicznych wydarzeń. Ucieczka przez Las Wisielców przed przerażającymi stworzeniami – Gorenami to dopiero początek przygód kilkunastoletniej Neidy. Dziewczyna w świecie zamieszkanym przez różnorakie wykreowane przez Autora istoty będzie narażona na wiele śmiertelnych niebezpieczeństw i zmuszona podejmować arcytrudne decyzje. Nawet widmo śmierci nie powstrzyma jej przed stoczeniem walki z infernalną mocą o nazwie Maraa, będącą mrocznym przeciwieństwem życia i pochłaniającą energię każdej jego formy. Czy Nemasusowi, demonicznemu kapłanowi Maraa ze Świątyni Czeluści, uda się pokonać Neidę?
Wartka akcja i emocje towarzyszące lekturze sprawiają, że "Neida i zemsta bogów" to ciekawa pozycja dla miłośników literatury fantasy. Na pewno z niecierpliwością będą oni oczekiwać kolejnych części.

źródło opisu: http://wydawnictwopoligraf.pl/941/machala-leszek/neida-i-zemsta-bogow.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opinia:

 Książka co do której nie miałem ani odrobiny wymagań. I polecam taką formę gdyż dzięki temu jest się bardziej w porządku wobec autora. A jako iż jest to jak do tej pory jedyna jego książka pozwólcie iż troszeczkę bardziej się rozpiszę niż to zwykle bywa. Po pierwsze należy przy wyborze tej pozycji sprawdzić dokładnie jej grupę docelową. Jest to praktycznie czysta młodzieżówka i to raczej taka dla osób poniżej czternastu lat. Starsi mogliby uznać iż zbyt wiele elementów jest traktowanych po macoszemu czy poprzez skupienie się na akcji zbyt prosto. Zupełnie jakby prowadzić główną bohaterkę za rączkę po wyznaczonej ścieżce. Byłyby to wady przy innej grupie docelowej ale tutaj gdy podczas czytania trzeba się zrelaksować a autor co chwilę pokazuje nam kolejne pełne akcji elementy nie mamy czasu na nudę. Twórca używa prostego języka i w dość przyjemny sposób bawi się piórem dzięki czemu strony dość szybko ulegają przewróceniu. Wróćmy na chwilkę do akcji, z racji iż jej tempo zostało aż tak bardzo przyspieszone ucierpiały na tym opisy, których jest "jak na lekarstwo" a jeśli już są to raczej krótkie. Co nie jest wadą przy krajobrazach jednak możnaby troszeczkę więcej miejsca poświęcić postaciom gdyż przez to trudniej czytelnikom poczuć sympatię lub obawę o postaci w elementach zagrożenia.
Postacie, mam nadzieję, że jeśli autor zechce zmienić tę książkę w serię to zamiast dodawać nowe [po za epizodycznymi], to rozbuduje coś o tych które już pokazał. I postara się unikać pewnych schematów ogranych do bólu przez filmy. Nie chce Wam tu pokazywać żadnych spoilerów ale już na samym początku książki miałem myśl typu "no, fajnie, pierwszy rozdział i już tak bardzo ograny schemat". Jednak jak sami wiecie staram się dawać książkom szansę tak mniej więcej do połowy na jakiekolwiek zaciekawienie mnie. Tutaj, mimo takiego a nie innego początku do książki przyciąga konstrukcja świata a właściwie cała enigmatyczność podczas jego poznawania.
I taka mała informacja cała ta książka, jest tylko i wyłącznie wprowadzeniem do serii [niestety na profilu autora w LC nie widziałem wzmianki o kolejnym], dlatego miejmy nadzieję na to iż kolejne części jeśli powstaną to powiedzą nam więcej. Zarówno o tym co działo się na samym początku książki, jak i zostanie pogłębiona postać głównej bohaterki która to dość szybko pogodziła się z rolę wybranej oraz tym, że o niej mówi przepowiednia. Tak ogólnie to książkę można zaliczyć jako udany choć nie idealny debiut i gdy autor zdecyduje się na napisanie i wydanie kolejnej części to z chęcią ją poznam.

Profil książki w serwisie lubimy czytać:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4819551/neida-i-zemsta-bogow

Komentarze