Przejdź do głównej zawartości

Trudi Canavan - Trylogia Czarnego Maga

Mam nadzieję, że nie znienawidziliście mnie jeszcze za dość częste pisanie o książkach z gatunku fantastyka. Ale wiecie cóż ja mogę poradzić iż tak bardzo mi się ona podoba. W dzisiejszym poście chciałbym przybliżyć Wam serię od której zaczęła się moja przygoda z T.D., ale zanim o tym powiem chciałbym napomknąć iż dobrzeby było abyście po przeczytaniu serii [ważne po a nie przed], sięgnęli po "Uczennicę maga", gdyż mimo, że dzieje się ona wiele lat przed osią czasu z serii to jest tam wyjaśniona pewna tajemnica "czarnego maga", i to nawet nie jedna ;)
No, ale wracając do książek. Trudi Canavan stworzyła stworzyła świat gdzie magowie są wybierani spośród "szlachetnie urodzonych", i głównie kojarzeni z tzw. dniem oczyszczenia kiedy przemaszerowują pod ochroną pola magii po slumsach w poszukiwaniu przestępców i złodziei. Niestety większość mieszkańców slumsów nie ma możliwości uczciwego zarabiania na życie i delikatnie mówiąc nie pałają życzliwością do magów. Podczas jednego z takich dni główna bohaterka serii Sonea idąc za przykładem kolegów rzuca w osłonę kamieniem. Magowie wiedzą iż nie są one w stanie wyrządzić im krzywdy więc ignorują takie zdarzenie. Jakież musi być zdziwienie [zarówno magów jak i samej bohaterki], kiedy jej kamień rozbija osłonę i trafię jednego z magów. Sonea okazuje się być magiem z wrodzonym talentem. Pierwszym magiem w krainie od długiego czasu, a w dodatku ze slumsów. Magowie nie wiedzą co z nią zrobić. Z jednej strony nie chcą przyjmować osoyby z niższej klasy ale z drugiej niewyszkolony mag jest niebezpieczny a historie o niewyszkolonych z wrodzonym talentem który zawsze jest większy niż inne naraża na niebezpieczeństwo całe miasto. Szukają jej, co nie jest proste przez wizerunek jaki posiadają w tej części miasta. Ok, to tyle jeśli chodzi o zarys fabularny. Teraz skupmy się na czymś innym. Bohaterowie. Autorka stworzyła całą gamę postaci i mimo, że podczas pierwszego czytania wydali mi się oni strasznie płascy i jednowymiarowi  to gdy jakiś czas później wróciłem do trylogii z postanowieniem większego skupienia na nich zauważyłem iż pewien rodzaj głębi posiadają nawet postacie trzecioplanowe, nie mówiąc o ważniejszych rolach. Seria pisana jest lekkim piórem, a cała otoczka fantastyki jest tak delikatna [poza sekwencjami magicznymi], że nie musicie się obawiać jakiegoś natłoku danych. Jeśli nie lubicie wątków magicznych zawsze możecie przenieść wzrok na równe ciekawy wątek samych złodziei o których nie chcę Wam mówić aby przez przypadek nie zdradzić czegoś interesującego.
Jeśli ta część spodoba się Wam tak bardzo, że nie będziecie chcieli rozstawać się ze światem wykreowanym w serii to polecam również trylogię zdrajcy która dzieje się jakiś czas po zakończeniu czarnego maga i czasem nawet pojawiają się postacie z niej. Chciałbym również zwrócić wam uwagę na cykl "Era pięciorga", o którym niestety nie powiem zbyt wiele poza opisem marketingowym [http://lubimyczytac.pl/cykl/844/era-pieciorga], gdyż jakoś nie miałem kiedy jej przeczytać. A także trylogię "Prawo milenium" [http://lubimyczytac.pl/cykl/802/prawo-milenium], z którego czytałem tylko tom pierwszy [Złodziejska magia], i też nie powiem zbyt wiele oprócz tego iż osoby które lubią styl autorki i je podejście do fantastyki nie zawiodą się. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marcin Mortka - Żółte Ślepia [PRZEDPREMIEROWA]

Jest to druga książka jaką dostałem przed oficjalną premierą. Wiecie, nie spodziewałem się, że książka ta aż tak bardzo mi się spodoba. Żałuje, że nie natrafiłem wcześniej na pióro tego pisarza. Ale skończmy ten wstęp i przystąpmy do opinii czy recenzji książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Okładka:
Wydawnictwo: Uroboros Premiera: 26 luty 2020
------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis marketingowy:

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz w…

K. C. Archer - Instytut [PRZEDPREMIEROWA]

Cześć, przychodzę do Was z książką którą dostałem pod koniec grudnia jednak w wyniku innych obowiązków zacząłem ją czytać dopiero po Sylwestrze. Chciałem też wytłumaczyć się z mniejszej niż zwykle ilości ilustracji w tekście. Jest to spowodowane wersją którąż otrzymałem. Po prostu nie miała ona wbudowanej okładki a tylko w takim przypadku zrobiłbym zdjęcia wersji elektronicznej. No nic, ja już Was nie odciągam i zapraszam do poniższego tekstu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:

Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Instytut
Premiera: 29 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.

Kiedy seria złych decyzji prowadzi Ted…

Oliwia Tybulewicz - Kropla Nadziei

Po długiej przerwie od czytania, spowodowanej niemocą czytelniczą a później innymi zajęciami wracam z kolejną przeczytaną powieścią. Jest to krótka książeczka, którą możnaby spokojnie w jeden, dwa dni ukończyć.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Okładka:


Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Seria: Kropla Życia
Premiera: 1 stycznia 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis marketingowy:

Zadawanie się z wampirami to same kłopoty, o tym wie praktycznie każdy, ale gdy topnieją oszczędności, wykonanie drobnego zlecenia dla hrabiny Kraus wydaje się nie najgorszym pomysłem. Do czasu.
Jaką historię kryje ekskluzywny kamień z zielonym oczkiem? Czy Artur coś ukrywa? I kiedy w końcu skończy się remont w domu Sabiny?!
Pub Luna raz jeszcze zaprasza w swe progi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opinia:


 Po…